ARGE

Denizlerden Enerji Üretme

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizlerden enerji üretme gelecekte yenilenebilir enerji kaynağı olarak görülüyor ve okyanuslar bu yenilenebilir enerjiyi üretecek çok miktarda enerji barındırıyor.


Denizlerden enerji üretme için herhangi bir geminin yelken açtığı denizlerden önemli elektrik üretmesi çok uzun bir zaman olabilir, WWL Orcelle projesi böyle bir geleceği ima eden ilk konsept tasarımlarından biridir.

Denizlerden Enerji ÜretmeDeniz süpürgesi planlaması açısından, denizde rüzgar enerjisinin gelişmesiyle olduğu gibi geleceğe yönelik potansiyel bir faktör olarak görülebilir. Sınav için Avrupa Birliği, bölgenin yarattığı yenilenebilir enerjinin% 10’una kadarının 2050 yılına kadar okyanuslardan gelebileceğini söyledi.

Ancak okyanus yenilenebilir enerjileri, gelecekte ilgili denizcilik kadastrosunun yaratılmasının önemli bir parçası olacak mı? Bu embriyonik sanayi mevcut denizcilik endüstrisi ile nasıl etkileşime geçecek?

Dolayısıyla Fathom, denizlerden enerji üretme yolları üzerinde çalışan 20 veya daha fazla projenin bir listesini derledi. Gelgit gücü, dalga gücü ve okyanus akımı gücü var. Ayrıca sıcaklık farklarını değerlendiren termal enerji gücü için planlar da vardır.

Gelgit ve mevcut gücün bir yararı, gelgitlerin ve akımların öngörülebilirliğidir (gelgitler, 18 yıllık bir döngüye kadar tahmin edilebilir). Dalga gücü tabii ki okyanuslarda depolanan bir rüzgar enerjisidir.

Bunlardan bazıları başarı yolunda ve yakında bir liman, nehir veya koyda görünebilir. Diğerleri halen araştırma ve geliştirme için kaynaklara ihtiyaç duyuyor ve beklenenden düşük ham petrol fiyatlarına devam edilmeleri hala başarısız olabilir. Bazıları yatırım eksikliği, ulusal politikalar ve petrol fiyatıyla engellenen çabalarla başarısız oldu. Bir şirketin fikri mülkiyetinin çalınmasından sonra başarısız olduğu ve dünyanın öbür ucunda benzer bir tasarım aniden ortaya çıktığı bildirildi.


Kaynak: Fathom-News, Görsel: Fathom-News