Blog

Mavi Yüzgeçli Orkinos İçin Avlama Kotalarındaki Artış Kabul Edilemez Miktarda

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu’nun (ICCAT) 14-22 Kasım’da Fas’ta gerçekleştirilen toplantısının kapanışında Mavi Yüzgeçli Orkinos avlanma kontenjanının beklenen ortalamanın üzerinde arttırılması WWF tarafından endişeyle karşılandı.


ICCAT, mavi yüzgeçli orkinos için şimdiye kadar en yüksek avlanma izinini vererek 2020 yılına kadar 36.000 tonluk avlanma miktarını kabul etti. Bilim insanları, mavi yüzgeçli orkinos stoğunun henüz güvenilir şekilde geri kazanılamadığını ve böyle bir yakalama oranıyla popülasyonda azalma beklendiğini belirtti.


Mavi Yüzgeçli Orkinos

WWF Balıkçılık Proje Yöneticisi Alessandro Buzzi, “WWF, uzun vadeli koruma hedefleriyle zafere ulaşılmasını beklemekteyken, ICCAT’in kısa vadeli ekonomik karı seçmesi hayal kırıklığı yarattı. Mavi yüzgeçli orkinos balığını kurtarmak için son 10 yıldır savaşıyoruz, iyileşmeye çok yakın durumdayız, ICCAT’in kararlarındaki geriye dönüşü görmek endişe verici. Bu kararlar tüm ilerlemeyi tehlikeye atabilir” açıklamasında bulundu.


Orkinos
WWF, Pasifik Okyanusu’nda özellikle tropikal orkinos genç bireyleri ile beraber köpekbalıkları, deniz kaplumbağaları gibi türlerin hedef dışı avcılığının önlenmesine yönelik dünyada uygulanan iyi örneklerin gündeme getirilmesini istiyor. Aynı zamanda, yasa dışı avcılık yöntemlerinin izlenmesini ve denetlenmesini talep ediyor.


Kaynak: WWF, Görsel: WWF