Denizcilik Filmleri

Blog / Sinema & Dizi

En İyi Denizcilik Filmleri ve Dizileri

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizcilik filmleri ve dizileri ile ilgili güncel bir listeyi siz denizciler için hazırladık. Filmlerin adına tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu liste ilerleyen günlerde güncellenerek daha fazla film ve dizi eklenecektir. İyi seyirler dileriz…


Denizcilik filmleri ve dizileri ile ilgili güncel bir listeyi siz denizciler için hazırladık. Sayfayı aşağı indirerek günümüzden geçmişe doğru denizcilik filmleri ve dizileri ile ilgili tüm yapımları görebilirsiniz. Eksik olduğunu düşündüğünüz bir yapım varsa, iletişim sayfasından bizlere iletebilirsiniz.

En İyi Denizcilik Filmleri ve Dizileri

Sarmaşık (Ivy) 2015

Sarmaşık yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı ve Nadir Sarıbacak’ın baş rolünü oynadığı, iflas etmiş bir armatörün gemisindeki mürettebatın psikolojik sorunlarını etkileyici bir şekilde anlatmıştır.

Sarmaşık (Ivy) 2015Sarmaşık filminin yönetmenliğini Tolga Karaçelik yapmıştır. Baş rolünü Nadir Sarıbacak’ın oynadığı Türk sineması içinde baş yapıtların arasına rahatlıkla girebilecek bu filmde Osman Alkaş, Kadir Çermik, Özgür Emre Yıldırım, Hakan Karsak da yer almıştır. 2015 yılının en başarılı Türk filmlerinden biri olan Sarmaşık, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Gemi sahibi iflas eder. Hacizli olan gemide deniz hukuku gereği gemide 6 mürettebat kalmak zorundadır. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat denizde kalma süresi uzadıkça psikolojik bir savaş içine girmeye başlarlar. Kumanya artık azalmıştır. Uzun süre denizde kalmanın vermiş olduğu duygusal karmaşa ile birlikte tartışmalar ve kavgalar başar bu da kaptan için gemiyi kontrol etmeyi zor hale sokar..


Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) 2015

Denizin Kalbinde 1820’de Amerikan balina avcılığı gemisi Essex’in batmasıyla ilgili Nathaniel Philbrick’in Moby Dick romanından uyarlanan 2015 macera-drama filmidir.

Denizin Kalbinde Birleşik Devletler ve İspanya arasındaki uluslararası ortak yapım olup Ron Howard tarafından yönetildi ve Charles Leavitt tarafından yazıldı. Film Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Tom Holland, Ben Whishaw ve Brendan Gleeson’la oynuyor.

1850 yılında yazar Herman Melville, hikayesi karşılığında para teklif eden balina avcısı Essex’in batmasından son kurtulan hancı olan Thomask Nickerson’ı ziyaret etti. Nickerson başlangıçta reddetti, ancak karısının desteği ile anlatmayı kabul eder. Nantucket’teki bir balina avcısı, Essex’i kârlı balina ticaretine katılmaya itti ve 14 yaşındaki Nickerson kabin boyu olarak işaretledi. Sahipleri, kaptanlık komisyonu almayı hayal kırıklığına uğrattıysa da, deneyimli balina avcısı Owen Chase’i ilk arkadaşı olarak kiraladı.


Black Sails 2014

2014 yapımı olan Black Sails dizisinde Kaptan Flint ile adamlarının Robert Louis Stevenson’ın klasikleşmiş romanı “Define Adası”ndan yirmi yıl önce başlarından geçen hikayesi anlatılıyor.

Black Sails 2014Michael Bay’in yapımcılığını üstlendiği Black Sails, Kaptan Flint ve adamları etrafında dönen hikâyeleri anlatmaktadır. Dizide döneminin en zeki ve en korkulan korsan kaptanı olan Flint, mürettebatına genç ve zeki bir adamı yani John Silver’ı da alıyor. Mürettebat yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve korsanların, fahişelerin, hırsızların, servet arayanların bolca bulunduğu, hem aydın idealleriyle hem de çarpıcı barbarlığıyla göze çarpan, dönemin tanınan suç bölgelerinden olan New Providence Adası’nı kurtarmak için savaşıyor.


Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013

Kaptan Phillips Paul Greengrass’ın yönettiği ve Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin oynadığı 2013 Amerikan biyografik gerilim filmi. Film, 2009 Maersk Alabama kaçırmanın gerçek hikayesinden esinlendi. Bu olay Kaptan Richard Phillips’in korsanlar tarafından Abdulgar Muse tarafından yönetilen Hint Okyanusunda rehin alındığı bir olay.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013Billy Ray’in senaryosu, Richard Phillips’in Stephan Talty ile yaptığı, Denizde Tehlikeli Günler ve Somalili Korsanlar, Deniz Kuvvetleri Deniz Kıyafetleri ve Denizde Tehlikeli Günler başlıklı 2010 kitabının kaptanın görevine dayanıyor. Scott Rudin, Dana Brunetti ve Michael De Luca projede üreticiler olarak görev yaptı. 2013 New York Film Festivali’nde ilk gösterime girdi ve 11 Ekim 2013’te teatral olarak serbest bırakıldı. Film, 55 milyon dolarlık bir bütçeyle 218 milyon doların üzerinde gişe rekoru kıran bir gişe başarısı olarak ortaya çıktı. 2014’te Kaptan Phillips en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında olmak üzere 6 Oscar’a aday oldu.


Sona Doğru (All Is Lost) 2013

Sona Doğru yönetmenliğini J.C. Chandor’ın yaptığı ve Robert Redford’un baş rolü oynadığı, denizin ortasında yalnız kalan bir yelkencinin yaşam mücadelesini anlatan etkileyici bir yapıttır.

Sona Doğru (All Is Lost) 20132013 yapımı olan Sona Doğru yani All Is Lost küçük bir yelkenli alıp da tek başıma gezintiye çıkarım diyenlerin kesinlikle izlemesi gereken filmlerin başında gelmektedir. Bir yelkenlinin başına neler gelebilir, en kötü durumda bile hayatta nasıl kalınabilir, tecrübenin denizciliğin en önemli faktörlerinden biri olduğunu çok etkileyici bir anlatımla dile getirilmiştir. “Help” dışında neredeyse hiç konuşma duyamayacağınız bu film siz deniz severleri soluksuz bir şekilde ekrana bağlayacaktır.


Dünyanın Uzak Ucu (Master and Commander: The Far Side of the World) 2003

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir’in yönettiği Russell Crowe’un Jack Aubreyrolünde, Paul Bettany’nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.

Dünyanın Uzak Ucu

Mayıs 1805 Napolyon savaşları esnası, Kaptan Jack Aubrey ve gemisi Sürpriz Fransız savaş gemisi Acheronu batırması,yakması veya esir alması konusunda emir alır, İngiliz savaş gemisi Acheron tarafından pusuya düşürülür, Sürprizin top ateşi Acherona etki etmez ve sürpriz ağır hasarlı olarak, kurtulur sürpriz ekibi küçük botlar kullanarak sistende faydalanarak acheronu atlatmayı başarır, o esnada kaptan Aubrey tayfasından Acheronun inşasını gördüğünü ve gemin sürprizden daha ağır ama daha hızlı olduğunu öğrenir.

Aubrey üstü düzey subayları ile yaptığı toplantıda Acheronu anlatır ve böyle bir geminin savaşın gidişatını Napolyon tarafına değiştirebileceğini belirtir. Tamir için limana dönme emri beklenirken, Aubrey bunun yerine tekrar Acheronu takip emri verir, fakat Acheron Sürpriz tekrar pusuya düşürür Kaptan Aubrey ve ekibi için bu sefer kurtuluş ilk seferki kadar kolay olmaz, ama kaptan Aubereyin zekası ve hilesi ile Acheronu bir kez daha atlatırlar.


Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) 2000

Kusursuz Fırtına Wolfgang Petersen’in yönettiği ve Sebastian Junger’ın aynı adlı eseri olan 1997 kurgusal olmayan kurgusal bir felaket draması filmidir. Film 1991’de Perfect Storm’da yakalandıktan sonra denizde kaybolan ticari bir balıkçı teknesi olan Andrea Gail’in hikayesini anlatıyor.

Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) 2000Kusursuz Fırtına George Clooney, Mark Wahlberg, William Fichtner, John C. Reilly, Diane Lane, Karen Allen ve Mary Elizabeth Mastrantonio gibi oyuncular yer almaktadır.

Ekim 1991’de, ticari balıkçı teknesi Andrea Gail, Massachusetts’e yakın Gloucester limanına geri dönüyor. Para için umutsuz olan Kaptan Billy Tyne, Andrea Gail ekibini daha geç sezon balıkçılık seferi için kendisine katılmaya ikna ediyor. Mürettebat, Grand Banks’taki her zamanki balıkçılık alanlarının ötesine gidip arkalarında gelişmekte olan bir fırtınalı bırakıyor. Başlangıçta başarısız olan Flemish Cap’a giderler ve burada şansları büyük ölçüde gelişir. Balık tuttuklarında buz makinesi kırılır; Avlarını yağmalamadan önce satmanın tek yolu kıyıya döndürmektir. Mürettebat, binanın fırtınasıyla gidip gelmeyeceğini veya bekleyip bekleyemeyeceğini tartıştıktan sonra fırtınayı riske atmaya karar verir.


Denizde İsyan (Crimson Tide) 1995

Denizde İsyan 1995 yılında Don Simpson ve Jerry Bruckheimer tarafından yönetilen Tony Scott’un yönettiği bir Amerikan deniz altı filmidir.

Denizde İsyan (Crimson Tide) 1995Denizde İsyan Gene HackmanDenzel WashingtonMatt Craven gibi oyunculardan oluşmakta olup, yönetmenliğini ise Tony Scott yapmıştır. Rusya Federasyonu’nda aşırı ulusçuların ABD ve Japonya’da nükleer füzeler başlatmak için tehdit ettiği bir siyasi kargaşa döneminde gerçekleşir. ABD nükleer füze denizaltısı yeni icra memuru (Denzel Washington) ve deneyimli komutanı (Gene Hackman) arasında, füzelerini fırlatma emrinin çelişkili yorumlanmasından kaynaklanan iradelerin çatışmasına odaklanıyor.

Sovyet sonrası Rusya’da Çeçenya’da devam eden çatışmanın bir sonucu olarak iç savaş patlak verdi. Rus ultra-milliyetçi Vladimir Radchenko’ya bağlı askeri birlikler, nükleer füze tesisatını kontrol altına alıyor ve eğer Amerikan ya da Rus hükümetleri onunla yüzleşmeye kalkışırsa, nükleer savaş tehdidinde bulunurlar.


Suda Yaşam (The Life Aquatic With Steve Zissou)

Suda Yaşam orjinal adı ile The Life Aquatic With Steve Zissou Wes Anderson tarafından yönetilen 2004 Amerikan komedi drama filmidir.

Suda Yaşam Anderson’un dördüncü uzun metrajlı filmi ve 25 Aralık 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı. Anderson ve Noah Baumbach tarafından yazılmış ve Napoli, Ponza ve İtalyan Rivierası çevresinde çekildi.

Film, Bill Murray’i, ortağı Esteban’yı yiyen Jaguar köpekbalığındaki intikamını belirleyen, eksantrik bir okyanus bilimci Steve Zissou olarak yayınladı. Zissou, filmin ayrıldığı Fransız dalış öncüsü Jacques-Yves Cousteau’ya (1910-1997) parodi ve şaşkınlık duyuyor. Cate Blanchett, Willem Dafoe, Michael Gambon, Jeff Goldblum, Anjelica Huston, Owen Wilson, Seu Jorge ve Bud Cort da filmde yer alıyor.

Tahlisiye Sandalı – Yaşamak İstiyoruz (Lifeboat) 1944

Tahlisiye Sandalı – Yaşamak İstiyoruz Alfred Hitchcock’un John Steinbeck’in hikayesinden yönettiği, 1944 yılında Amerikan hayatta kalma gerilim drama filmidir. 2. Dünya Savaşı sırasında bir alman denizaltı tarafından batırılan gemiden sağ olarak kurtulan insanların hikayesini anlatır.

Tahlisiye Sandali – Yasamak İstiyoruz

Tahlisiye Sandali – Yasamak İstiyoruz filminde baş rolleri William Bendix ile birlikte Tallulah Bankhead canlandırıyor. Ayrıca Walter Slezak, Mary Anderson ve John Hodiak da rol alıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda meydana gelen deniz saldırısı sonrasında, batan bir yolcu gemisinden başlatılan bir cankurtaran gemisinde tamamen bulunur.

Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Hikaye ve En İyi Görüntü Yönetmeni – Siyah Beyaz için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Tallulah Bankhead, yılın en iyi aktrisi için New York Film Critics Circle ödülünü kazandı.

 

Derin Sular (The Deep) 2012

Derin Sular Baltasar Kormákur tarafından yönetilen 2012 bir İzlandaca drama filmi. Film 85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil Oscar’ı seçildi. Ayrıca 2013 Nordic Council Film Ödülü için aday gösterildi. İzlanda’nın güney kıyısından uçurulduktan sonra donanmış okyanusta yaşayan bir balıkçının, Güldoğur Friðórsson’un gerçek öyküsüne dayanıyor.

Derin Sularİmkansızı başarmak birçok kişi hayalden öteye gidememektedir. Ancak Gulli için hiçbir zaman öyle olmamıştır. Hayatını tam anlamı ile farklı yaşayan Gulli, en zor durumunda bile umudunu korumayı başaran bir insandır. Denizin ortasında tek başına kaldığı 1984 Mart gecesinde, İzlanda’nın güney kıyısı açıklarında kurtulmak için yapabileceği tek şeyi yapmıştır. Issız gecede korkunç sular içerisinde durmadan beş saat yüzerek okyanusa ulaşan Gulli, bu sebeple dayanıklılığın sembolü olmayı başarmış adeta bilimsel bir fenomene dönüşmüştür.

Birçok dalda ödül listesinin baş filmlerinden olan Derin Sular, size çok zor bir süreci anlatmakta ve adeta filmin içerisinde sizi yaşatmaktadır.


Mukaddes Vazife (Das Boot) 1981

Mukaddes Vazife (Das Boot) Wolfgang Petersen’in yazıp yönettiği, Günter Rohrbach’ın yapımcılığını yaptığı ve Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer ve Klaus Wennemann’ın başrolde oynadığı 1981 Alman savaş filmidir.

Mukaddes Vazife Lothar-Günther Buchheim’in aynı adı taşıyan 1973 Alman romanından uyarlanmış, II. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkıyor ve U-96 ve ekibinin hayali hikayesini anlatıyor. Savaşın hem heyecanını, hem de meyve vermeyen avın sıkıntısını tasvir ediyor ve U-teknelerinde görev yapan adamları yoldaşları ve ülkeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyen sıradan insanlar olarak gösteriyor.

Teğmen Werner (Herbert Grönemeyer), Ekim 1941’de Alman denizaltısı U-96’da bir savaş muhabiri olarak görevlendirildi. Başka bir kaptan Thomsen (Otto Sander), Ritterkreuz ödülünü kutlamak için sarhoş bir konuşma yapıyor; bu ödül sadece açık bir şekilde Winston Churchill’i değil aynı zamanda Adolf Hitler’i de alaya alıyor.

Günlerce can sıkıntısı çeken mürettebat, başka bir U-botun düşman konvoyunu tespit etmesinden heyecan duyuyor, ancak yakında bir İngiliz destroyeri bulacaklar. Kaptan destroyeri batırmaya çalışırken subanın periskopunu görür ve derinlik kazasında bombardımana tutulur. Dar bir şekilde hafif hasarla kaçarlar.

 


Açık Deniz (Open Water) 2003

Açık Deniz (Open Water) Amerikan psikolojik korku draması filmidir. 1998’de, Great Barrier Reef’de, Outer Edge Dive Company adlı tüplü dalış grubuyla denize çıkan Tom ve Eileen Lonergan’ın gerçek hikayesine dayanır.

Açık Deniz yazarı ve yönetmeni Chris Kentis’dir. Oyunculardan Blanchard RyanDaniel TravisSaul Stein Sundance yer alır. Bir film Festivali’ndeki gösteriminden sonra Lions Gate, dağıtım ve pazarlamaya 8 milyon dolar daha harcadı ve film sonunda dünya çapında 55 milyon dolar hasılat elde etti.

 


Kaynak: Denizci Kulübü, Görsel: IMDB, Denizci Kulübü