ARGE

3D Teknolojisi Denizcilik Pazarında Nerede Yer Alıyor ?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

3D teknolojisi denizcilik pazarında hangi aşamada diye Danimarkalı mühendis PJ Diesel, bir grup ortakla birlikte orijinal ekipman üreticisinden son kullanıcıya kadar deniz tedarik zincirindeki fırsatları keşfeden yeni bir projede 3D baskıyı değerlendirmek için yola çıktığını belirtti.


3D teknolojisi denizcilik pazarına Danimarka şirketi, DNV GL, DTU, Dycomet, FORCE Technology, KBB, Maersk Drilling ve Thürmer Tools ile işbirliği yaparak, lazer kaplama ve soğuk sprey 3D baskı ile onarılacak uygun sayıda test parçasını tespit ettiğini açıkladı.

3D Teknolojisi Denizcilik

Rasmus Elsborg-Jensen: “Tüm denizcilik değer zincirini böyle bir katma değerli üretim projesi etrafında toplayabilmek, benim için bir ilk – pek çok endüstri lideri işbirliği hakkında konuşmak ama burada gerçek dünyada bir örnek var”

Norveçli Wilhelmsen grubunun bu yılın başında verdiği bir bildiri sonrasında, ABD merkezli bir 3B baskı kuruluşu olan Ivaldi ile denizcilik endüstrisi için nasıl arz oluşturabileceğini incelemek üzere bir araya geldiğini açıkladı.

Wilhelmsen CEO’su Thomas Wilhelmsen, şirketinin yedek parça göndermek yerine dosya gönderme ve talimatları dijital olarak gönderme konusunda şirketinin geleceğini gördüğü sırada yaptığı açıklamada, “Arzın geleceğinin isteğe bağlı olarak, yerel olarak dağıtıldığını ve tamamen dijital hale geldiğini görüyoruz.”

PJ Diesel, lazer kaplama ve soğuk sprey 3D baskı tekniklerinin kullanımını değerlendirecek. Lazer kaplama, tozun bir lazer tarafından oluşturulan bir eriyik havuzuna beslendiği katma bir üretim tekniğidir. Lazer, bir kerede bir katman malzemesi eklemek için yüzey boyunca taranır. Parçanın bir CAD katı modeli, lazer kılavuzu için kod oluşturmak için kullanılır. Soğuk spreyi ile bir metal tozu metal erime noktasının altındaki bir bileşene püskürtülür. Teknoloji, bir metal aksamın yerine yeni bir metal alaşımı ile yeniden inşa edilmesini veya güçlendirilmesini sağlar.


Kaynak: Fathom News, Görsel: Fathom News