Sinema & Dizi

Mukaddes Vazife (Das Boot) 1981

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mukaddes Vazife (Das Boot) Wolfgang Petersen’in yazıp yönettiği, Günter Rohrbach’ın yapımcılığını yaptığı ve Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer ve Klaus Wennemann’ın başrolde oynadığı 1981 Alman savaş filmidir.


Mukaddes Vazife Lothar-Günther Buchheim’in aynı adı taşıyan 1973 Alman romanından uyarlanmış, II. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkıyor ve U-96 ve ekibinin hayali hikayesini anlatıyor. Savaşın hem heyecanını, hem de meyve vermeyen avın sıkıntısını tasvir ediyor ve U-teknelerinde görev yapan adamları yoldaşları ve ülkeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyen sıradan insanlar olarak gösteriyor.

Özet

Teğmen Werner (Herbert Grönemeyer), Ekim 1941’de Alman denizaltısı U-96’da bir savaş muhabiri olarak görevlendirildi. Başka bir kaptan Thomsen (Otto Sander), Ritterkreuz ödülünü kutlamak için sarhoş bir konuşma yapıyor; bu ödül sadece açık bir şekilde Winston Churchill’i değil aynı zamanda Adolf Hitler’i de alaya alıyor.

Zaman geçtikçe, yeni mürettebat üyeleri ile sertleştirilmiş gaziler, özellikle de savaş hakkında alçak gönüllü ve alaycı kaptan olan ideolojik farklılıkları gözlemliyor. Werner de dahil olmak üzere yeni insanlar genellikle sıkı bir bağ paylaşan mürettebat tarafından alay edilmekteler. Günlerce can sıkıntısı çeken mürettebat, başka bir U-botun düşman konvoyunu tespit etmesinden heyecan duyuyor, ancak yakında bir İngiliz destroyeri bulacaklar. Kaptan destroyeri batırmaya çalışırken subanın periskopunu görür ve derinlik kazasında bombardımana tutulur. Dar bir şekilde hafif hasarla kaçarlar.

Fragman

Mukaddes Vazife Das Boot Wolfgang Petersen Jürgen Prochnow U-96

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Wikipedia, Görsel: IMDB, Video: Youtube