VHF Deniz Telsizi

Blog

VHF Deniz Telsizi (Marine VHF Radio)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

VHF deniz telsizi, 156.0 ve 174 MHz arasındaki radyo frekans aralığını ifade eder. “VHF” aralığın çok yüksek frekansını belirtir. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin resmi dilde gruba VHF deniz mobil bandı denir. Bazı İskandinav ülkelerindeki eğlence ve balıkçı tekneleri için L ve F kanalları (155.5-155.825 MHz’de) gibi ek kanallar kullanılır.


VHF deniz telsizi donanımı, tüm büyük gemilere ve çoğu denizcilik küçük teknesine monte edilir. Ayrıca nehirlerde ve göllerde, biraz farklı düzenleme ile kullanılır. Kurtarma hizmetlerini toplamak, limanlar, kilitler, köprüler ve marinalarla iletişim kurmak gibi çok çeşitli amaçlar için kullanılır.

VHF deniz telsizi Bir deniz VHF seti, kombine bir verici ve alıcıdır ve sadece kanallar olarak bilinen standart uluslararası frekanslarda çalışır. Kanal 16 (156.8 MHz) uluslararası aramalar ve tehlike kanalıdır. İletim gücü 1 ila 25 vat arasında değişmekte olup, uzun teknelerde ve tepelerde monte edilen antenler arasında yaklaşık 60 deniz mili (111 km) ve küçük teknelerde monte edilen antenler arasında 5 deniz mili (9 km) arasında maksimum bir menzil kazanıyor.

Marine VHF, çoğunlukla iletişimin yalnızca bir yönde tek bir yönde gerçekleşebileceği “simplex” iletim kullanır. Set veya mikrofon üzerindeki bir gönder düğmesi, bir verici veya alıcı olarak çalışıp çalışmadığını belirler. Bununla birlikte bazı kanallar, her iki taraftaki ekipman izin verdiği zaman (tam dupleks) iletişimin her iki yönde de gerçekleşebileceği “duplex” iletim kanallarıdır, aksi takdirde “yarı-dupleks” kullanılır. Her dupleks kanalında iki frekans ataması vardır. Dubleks kanalları, deniz operatörü aracılığıyla ücret karşılığında telefon sistemine çağrı yapmak için kullanılabilir. Tam dupleks kullanıldığında, arama cep telefonunu veya sabit hattı kullanan telefona benzer. Yarı-dupleks kullanıldığında, ses aynı anda tek yönlü olarak taşınır ve teknedeki parti, yalnızca konuşurken iletme düğmesine basmalıdır. Bu telsiz modeli hala daha bazı yerlerde kullanılabiliyor fakat mobil ve uydu telefonlarının ortaya çıkışı ile büyük oranda ortadan kalkmış durumda.

VHF Deniz Telsizi (Marine VHF Radio)

Ekipman Çeşitleri

GMDSS

Takımlar sabit veya taşınabilir olabilir. Sabit set genelde daha güvenilir bir güç kaynağı, daha yüksek iletim gücü, daha büyük ve etkili anten ve daha büyük bir ekran ve düğme avantajlarına sahiptir. Taşınabilir set (genellikle su geçirmez, tasarımda VHF telsiz) bir kayıkta veya acil durumlarda bir cankurtaran sandığı üzerinde taşınabilir, kendi güç kaynağına sahiptir ve GMDSS onaylıysa su geçirmezdir. Birkaç taşınabilir VHF, dahili olarak güvenli ekipman gerektiren ortamlarda (örneğin, gaz tankerleri, yağ hazneleri vb.) Acil durum telsizleri olarak kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Küresel Denizde Acil Durum Güvenlik Sistemi‘nin (GMDSS) bir parçası olan Dijital Seçmeli Arama ekipmanı, yalnızca sesli ekipmanların tüm işlevselliğini sağlar ve ek olarak bazı diğer özelliklere de izin verir:

Bir verici, Denizcilik Mobil Hizmet Kimliği (MMSI) olarak bilinen bir telefon tipi numara kullanarak, Dijital Seçmeli Arama özelliği bulunan bir alıcıyı otomatik olarak arayabilir. DSC bilgisi, ayrılmış Kanal 70’de gönderilir. Alıcı çağrıyı aldığında, aktif kanalı otomatik olarak vericinin kanalıyla değiştirilir ve normal sesli iletişim devam edebilir.

Çağrı yapan gemiyi ve acil durumun niteliğini tanımlayan bir dijital tehlike sinyali otomatik olarak gönderen bir tehlike düğmesi dijital tehlike mesajının arızalanan geminin konumunu içermesine izin veren bir GPS alıcısına bağlantı MMSI, deniz tur gemileri için kullanılır ve bir VHF setini veya grup setini tanımlayan dokuz haneli bir sayıdan oluşur. MMSI’nin solundaki rakamlar ülke ve istasyon türünü gösterir.

Aşağıdaki linkten farklı ülkelerin MMSI numaralarını bulabilirsiniz.

http://www.vtexplorer.com/vessel-tracking-mmsi-mid-codes.html


 

Kaynak: Wikipedia, Görsel: Wikipedia