ARGE

Dijital Dönüşüm İle Nasılı Konuşma Zamanı, Nedeni Değil

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Sanayimiz için yeni teknolojilerin neler yapabileceğinden hep etkileniriz fakat dijital dönüşüm ile başarının merkezindeki süreçler ve insan faktörünü gözden kaçırmamalıyız.


Dijital Dönüşüm yani teknolojinin bugün bildiğimiz şekliyle denizcilik sektöründe devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Bu insanların ve süreçlerin yönlendirmesi ile yapabilir.

Dijital dönüşümün başarısı, endüstrimizdeki bir dizi insana bakış açılarına meydan okumakta ve daha önce neyin gitmiş olduğu konusundaki görüşlerini yapıcı bir biçimde sorgulamaktadır. Yalnızca birlikte çalıştığımız süreçlere bakarak ve değişim için sahiplik alarak bu değişim başarılı olabilir.

Dijital Dönüşüm

Dönüşüm, ses ve etkin değişim yönetimi gerektirir. Bu süreçte, hiçbir şey dokunulmadan kalacaktır. Kabaca konuşmak gerekirse: düzenleyici işler, fırsatlar ve tehditlerin başlarını kaldıracağı sınırları / çerçeveyi belirleyecektir ve şirketlerin bireysel işletme / işletme modelinin güç / zayıflık analizinden, seçenekler ve sınırlamalar çıkarılacaktır. Bütün bu hakkı elde etmek güçlü liderlik ve net bir vizyona ihtiyaç duyacaktır.

Sorun / Acı / İhtiyaç

Teknolojik yenilikler olmuştur ve tüm sektörlerde güçlü bir etkiye sahiptir. Bana göre, bunu hak ettiğimiz şekliyle dijital dönüşüme ulaşmanın sırrı, sorunun sanayide teknolojik gelişmeyi yönlendiren acı veya ihtiyacın olmasına izin veriyor. Açık bir vizyon, stratejik ihtiyaç veya belirgin bir ticari durum olmaksızın geliştirilen teknolojik çözümlerle kendimizi içine çekmeyi bırakmamız gerekiyor. Sektörümüzü tedarik eden yenilikçi teknisyenler tarafından sesimizi duyurmaya başlamalıyız. Ancak birlikte çalışarak sonuç anlamlı olabilir.

Müşteri Sorumluluğu

Bugüne kadar, tedarikçilerin nakliyede büyük ölçüde teknolojik dönüşüme ihtiyaçları vardır. Çoğu durumda, odağı, kaynağı ve parlak zekalarını, bizden, müşterilerinden gerçekten talep etmeyen “şeyler” üzerine uyguladılar. Bu onların suçu değil. Doğru olduğunu düşündüklerini yaptıklarını ve daha sonra görüşlerini almak için müşterilere yöneldiklerini söylediler.

Müşterilerin geliştirilen çözümlerin arkasındaki itici güç olsaydı ne kadar güçlü olacağını hayal edin? Bu parlak zihinlerin karşı karşıya olduğumuz gerçek sorunları çözmek için çalışıp çalışmadığını hayal edin? Endüstrimizin acılarını hafifletmek için? Ve gerçek ihtiyaçlarımıza cevap vermek için mi? Evet. Bu inanılmaz derecede güçlü olurdu. Ancak bunun olabilmesi için işbirliği olması gerekiyor. Müşteri ve teknoloji tedarikçileri arasındaki gerçek işbirliği. Bunun gerçekleşmesi için müşterinin tedarikçiye daha yakın olmasını, sorunlarını, ağrılarını ve ihtiyaçlarını paylaşması için bir gereklilik var. Bir kez daha aklımda birlikte çalışarak sonuç anlamlı olabilir.

Gerçeklik

Şu anda gördüğüm gibi ana odak teknoloji üzerinedir. Bu anlaşılabilir ve harika. Peki süreçler ne olacak? İnsanlara ne oldu? Dijital dönüşüm için sahip olduğumuz umutların ve hayallerin ancak şu anda teknolojide yüksek odaklanmanın süreçlerimizi eleştirel bir biçimde incelemesi ve hem gemide hem de karadaki halk üzerinde gerçekten ilgilenmesi halinde ortaya çıkabileceğine inanıyoruz.

Büyü Trilojisi

Benim için, dijital dönüşümün getireceğini öngördüğümüz nirvana, TEKNOLOJİ SÜRECİ üçlemesi – İŞLER ve İNSANLAR çözüm sağlamaya müsaade edilirse gerçek olabiliyor. Tüm bu malzemeleri bir araya getirin ve ihtiyaç odaklı bir teknoloji çözümü ortaya çıkarın ve kazanan olun.

Yazan: FB Larsen


Kaynak: Fathom News, Görsel: Fathom News