Sinema & Dizi

Tahlisiye Sandalı – Yaşamak İstiyoruz (Lifeboat) 1944

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Tahlisiye Sandalı – Yaşamak İstiyoruz Alfred Hitchcock’un John Steinbeck’in hikayesinden yönettiği, 1944 yılında Amerikan hayatta kalma gerilim drama filmidir. 2. Dünya Savaşı sırasında bir alman denizaltı tarafından batırılan gemiden sağ olarak kurtulan insanların hikayesini anlatır.


Tahlisiye Sandalı – Yaşamak İstiyoruz filminde baş rolleri William Bendix ile birlikte Tallulah Bankhead canlandırıyor. Ayrıca Walter Slezak, Mary Anderson ve John Hodiak da rol alıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda meydana gelen deniz saldırısı sonrasında, batan bir yolcu gemisinden başlatılan bir cankurtaran gemisinde tamamen bulunur.

Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Hikaye ve En İyi Görüntü Yönetmeni – Siyah Beyaz için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Tallulah Bankhead, yılın en iyi aktrisi için New York Film Critics Circle ödülünü kazandı.

Özet

2. Dünya Savaşı sırasında bir alman denizaltı tarafından batırılan gemiden sağ olarak kurtulan insanların hikayesi anlatılır.

Kuzey Atlantik sularındaki bir cankurtaran botu, bir Nazi torpido saldırısı sonucu batan gemiden kurtulan sekiz kişiyi taşıyor. Amaçsız bir şekilde dolaştıkları bir-iki günden sonra, denizde Walter Slezak adlı bir yolcu daha buluyorlar. İlk başta herkes Slezak’ın İngilizce konuşamadığını zannediyor ama şartlar konuşmasını gerektirdiğinde, birçok dili rahatça konuşabilen, çok zeki biri olduğu ortaya çıkıyor. Zaten bu adam aslında, onları vuran Alman denizaltısının kaptanından başkası değil. Denizcilik bilgisine sahip tek kişi olarak, sandalı bir Alman gemisine doğru yönlendiriyor. Ta ki, diğerleri olan bitenin farkına varıncaya kadar.

Karakterler, iyi niyetli, işbirliğine dayalı ve kurtarma konusunda iyimserdirler fakat zamanla umutsuzluğa ve hayal kırıklığına dönüşürler. Karakterlerin hikayeleri incelenir ve ırk, din, cinsiyet, sınıf ve milliyet ayrımları ortaya çıkar.

Fragman

Tahlisiye Sandalı - Yaşamak İstiyoruzWilliam BendixAlfred HitchcockLifeboatTallulah Bankhead

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Wikipedia, Görsel: IMDB, Video: Youtube