ARGE

Yenilenebilir Enerji Talebi Offshore Destek Gemileri İçin Fırsatlar Açıyor

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yenilenebilir enerji için baskı, denizde rüzgar çiftlikleri için kurulum ve bakım çalışmaları yapmak için kullanılan özel gemilere olan talebi artırıyor.


Huisman’daki Satış Müdürü Timon Ligterink’e göre yenilenebilir enerji için kullanılan gemilerin ağırlık kaldırma bileşenleri ve derin sularda çalışma kabiliyeti gerekiyor. Özel offshore kurulum ve bakım gemilerine olan talep, yükseklik bakımından düşük olması, ancak ağırlık taşıma kapasitelerinin büyük olması gerektiğidir.

LigterinkRüzgar türbinleri artık sığ sularda sınırlanıyor, ancak 150 metre derinliğe kadar kuruluyor. Bu tür çalışma, hem bu derinliklerde çalışabilen hem de maksimum kaldırma ve çalışma kabiliyetine sahip ekipman taşıyabilen tekneleri gerektirir.

Ligterink, COP21’in denizde rüzgar sürmesine neden olduğuna inanıyor. SBM Offshore’dan Yenilenebilir Enerji Ürün Hattı Direktörü Joost Heemskerk, son piyasa raporlarının, 2040 ya da 2050’de bugüne oranla% 20’lik bir enerji kullanımı artışına işaret ettiğini belirtti. Bu açık havada rüzgar için pembe bir görünüm verir çünkü Paris Anlaşması hedefini, sıcaklığın 2 santigrat dereceyi aşmamak üzere karşılayacaksak bunun büyük bir kısmı yenilenebilir kaynaklardan gelmelidir. Heemskerk, bu alandaki deniz rüzgar kapasitesinin ortalama% 20 arttığını tahmin ediyor.

Fiyatlar çok düşüyor bu alandaki. Büyüme denizde rüzgar sektöründe insanların görüntülediğinin ötesinde bir şey. Rüzgar türbinlerine hizmet etmek için kullanılan jack-up’lar gibi ekipmanlar, artık rüzgar çiftliklerinin vaat ettiği güç olanakları için çok küçük.

Yenilenebilir Enerji Talebi Offshore Destek Gemileri İçin Fırsatlar Açıyor

Van Oord’un off-shore destek gemisi Aeolus, denizde rüzgar sektörünün taleplerini karşılamak için kapasite artırımı çalışmalarına devam eden bir offshore yükleme gemisine bir örnek. Bu, ağırlık kaldırma kabiliyetini artırmak için yükseltilmiş bir vinç ve bacaklarından daha geniş sulara daha önce çalışmasını sağlamak için uzatılmasını içerir.

Bu yılın Eylül ayından bu yana Rotterdam’daki Damen Shiprepair bahçesinde oturuyor. Marsilya sahilinden bir başka rüzgar santrali projesi ilerlemektedir. EDF ve SBM Offshore, 2020’de başlaması bekleniyor.

SBM Offshore’un Joost Heemskerk’e göre, rüzgar türbinleri, türbinlerin kurulum ve bakım çalışmalarını yapabilen sofistike ancak hafif vinçlere sahip özel gemilere ihtiyaç duyacak.

Örneğin, off-shore rüzgar operasyonlarında uzmanlaşan gemilere olan talebin bir sonucu olarak, katlanabilir offshore vinçler, büyük boomlu küçük özel jack-up gemileri ve gürültü azaltma teknolojilerine sahip gemiler piyasaya giriyor. Bundan dolayı sınırlar giderek zorlanıyor.

Ligterink, bu gemilerde kullanılan teknolojinin mutlaka yeni olmadığını, ancak şu anda açık deniz rüzgar çiftliklerine hizmet etmek için gemide konuşlandırıldığını söylüyor.


Kaynak: Fathom-News, Görsel: Fathom-News