Sinema & Dizi

Suda Yaşam (The Life Aquatic With Steve Zissou)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Suda Yaşam orjinal adı ile The Life Aquatic With Steve Zissou Wes Anderson tarafından yönetilen 2004 Amerikan komedi drama filmidir.


Suda Yaşam Anderson’un dördüncü uzun metrajlı filmi ve 25 Aralık 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı. Anderson ve Noah Baumbach tarafından yazılmış ve Napoli, Ponza ve İtalyan Rivierası çevresinde çekildi.

Film, Bill Murray’i, ortağı Esteban’yı yiyen Jaguar köpekbalığındaki intikamını belirleyen, eksantrik bir okyanus bilimci Steve Zissou olarak yayınladı. Zissou, filmin ayrıldığı Fransız dalış öncüsü Jacques-Yves Cousteau’ya (1910-1997) parodi ve şaşkınlık duyuyor. Cate Blanchett, Willem Dafoe, Michael Gambon, Jeff Goldblum, Anjelica Huston, Owen Wilson, Seu Jorge ve Bud Cort da filmde yer alıyor.

Özet

Okyanus bilimci Steve Zissou, denizdeki son belgesel çalışması yaparken en iyi arkadaşı ve baş dalgıcısı Esteban du Plantier, Zissou’nun “Jaguar Shark” olarak tanımladığı bir yaratık tarafından yenildi. Bir sonraki projesi için, Zissou köpekbalığının yıkımını belgelemeye kararlı.

Zissou’nun yaşlanan araştırma gemisi Belafonte’ye binen mürettebat, baş stratejist ve mali destekçisi olan yabancılaşmış eşi Eleanor’u; Pelé dos Santos, bir güvenlik uzmanı ve Portekizce David Bowie şarkılarını söyleyen Brezilyalı gitarist; Zissou ve Esteban’ı babalık figürleri olarak gören Alman ilk arkadaşı Klaus Daimler. Küçük ekip üyeleri arasında kameraman Vikram Ray; Bobby Ogata, kurbağa adamı; Vladimir Wolodarsky, fizikçi ve soundtrack besteci; Renzo Pietro, ses adamı; ve Anne-Marie Sakowitz, senaryo. Ayrıca, Kuzey Alaska Üniversitesi’nden ücretsiz bir stajyerler grubuna yer verildi. Ancak “Team Zissou” girişiminde düşüş yaşanıyor; dokuz yıl içinde başarılı bir belgesel yayınlamadı.

Zissou’nun son galasında buluştuktan sonra, Ned, görevinden, Kentucky’deki bir havayolu pilotu olarak mürettebatına katılmak üzere ayrılıyor. Zissou’nun yapımcısı Oseary Drakoulias, en son belgesellerini finanse edecek kimseyi bulamadığı için Ned mirasını sunuyor. Eleanor kocasının Ned’den yararlandığını ve yaprak bıraktığını hissediyor. Bir muhabir, hamile olan Jane Winslett-Richardson, yolculuk tarihini bildirir. Hem Ned hem de Zissou Jane ile dolup taşıyor ve aralarında bir rekabet var. Klaus, Zissou’nun Ned’e verdiği dikkatten kıskanır.

Jaguar köpekbalığı bulma görevlerinde, Belafonte, daha başarılı bir okyanus bilimcisi ve Zissou’nun düşmanı olan Alistair Hennessey’nin sahip olduğu uzak bir istasyondan ekipmanı çaldı. Daha sonra korunmasız sulara girerler ve Filipinli korsanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Ned’in parasını çaldığı ve projeye atanan “tahvil şirketi avukatı” olan Bill Ubell’i kaçırdığı korsanlar. Daha sonra Hennessey tarafından kurtarıldı ve Port-au-Patois’e çekildi. Sakowitz, stajyerlerden biri hariç tümüyle birlikte, limana ulaştıklarında atlama yapıyorlar. Zissou Eleanor’u Belafonte’ye tekrar katılmaya ikna edip mürettebatı bir kurtarma görevinde yönetir; Bill’i ayrıca korsanlar tarafından kaçırılan Hennessey’den kurtarırlar.

Ned ve Zissou, geminin helikopterinde köpekbalığını son bir kez araştırırken, hava aracı arızalı ve çarpışıyorlar. Ned yaralarından ölür ve denizde gömülür. Eleanor, Ned’in ölümünden önce Jane’e Zissou’nun sterildir ve bu nedenle Ned oğlu olamazdı.

Zissou nihayet köpekbalığını dalgıç bir suyun içinde izliyor, ancak hem güzelliği hem de dinamiği kalmadığı için onu öldürmemeye karar vermiştir. Bitirilen belgeselin prömiyerinde (Ned’e adanmış olan) Zissou, prömiyeri bitirmek için tiyatro dışında beklerken ayakta alkışladı. Mürettebat ertesi gün muzaffer bir şekilde gemiye döner.

Fragman

Suda YaşamThe Life Aquatic With Steve ZissouZissou Jaguar köpekbalığıBelafonte

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Wikipedia, Görsel: IMDB, Video: Youtube