ARGE

Geleceğin Yakıtı: Elektrik Bunkeringi

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bilindiği üzere piyasadaki hibrid güç sistemleri ile yeni bir terim olan Elektrik Bunkeringi daha çok duyulmaya başlandı. Bu hafta K-Line, Norveç açık deniz araçlarından KL Sanderfjord’un DNV GL tarafından “kıyı şeridi” gösterimine sahip ilk ülke olabileceğini söyledi. Bu, K-Line’ın sınıf toplumunu geminin yerleşik elektrik sistemlerinin dizaynı ve kurulumunun kıyı kaynaklı elektrik alabilecek sistemler için sınıf gereksinimlerini karşıladığına karar vermesi anlamına gelmektedir.


Elektrik Bunkeringi geleceğin yakıtı olarak görülüyor. Gemi şimdi, Norveç’in Bergen Limanı’ndaki ana limanında sağlanan elektriğe bağlanabiliyor. Norveç’teki gemiler için bu gösterimi ve bunlara sahip diğer sınıf toplumlarından benzer notaları elde etme olanağı, gemilerin aynı zamanda Norveç NOx fonu kapsamında bulunabileceği anlamına gelir ülkedeki bu tür pek çok girişimin yıllar boyunca güçlü bir teşvik unsurudur.

Geleceğin Yakıtı: Elektrik Bunkeringi Kaliforniya limanları gibi yerlerde kıyı kaynaklı güç artan bir ihtiyaç ve Avrupa Birliği, Avrupa limanlarının 2025 yılına kadar gemilere kıyıya dayalı elektrik sağlayabilmesini istediğini belirtti. 2009’da Avrupa’daki düzenlemeler, Avrupa’daki gemilerin limanlarda Sox emisyonlarını azaltmasını ve halkın algılanan sağlık risklerinden kaynaklanan yerel baskıya, özellikle sağlıksız ve sağlıksız NOx emisyonları arasındaki bağlantıyı kanıtlayan bir baskı uyguladı.

Birçok büyük gemi otel yükleri, yük operasyonları için güç ve acil ihtiyaçlar sağlamak için bunları kullanarak ana motorlardan yardımcı (ama yine de dizel) motorlara geçmektedir. Kıyıya dayalı güç sistemlerine geçilmesi yakıt tüketiminin ve maliyetlerin azaltılmasına olanak tanımakla birlikte, gemilerin elektrik için ne kadar ödemek zorunda olduklarına ve bazı çevresel grupların işaret ettiği gibi gemilerin kullandığı elektriğin kaynağı ne kadar bağlıdır.

Limanlar, petrol veya kömürle çalışan elektrik santrallerinden elektrik alabilir ve böylece çevre sorunlarını çözmek yerine kıyıya kaydırabilir, ancak bazıları, ekonomileri petrol ve gaz endüstrisi etrafında dönmesine rağmen yenilenebilir kaynaklardan ve ülkedeki Norveç’ten elektrik sağlıyor, emrinde çok miktarda hidroelektrik güce sahiptir. Tabii ki böyle bir bağlantıya sahip olmak, armatörlerin yeşil bir görüntü çizmesini istemek için iyi şanşallıklar gibi davranıyor.

Hibrid sistemler ve elektrikli tahrik sistemleri sağlıkla ilgili emisyonlardan daha fazlasını azaltır. Tekne üzerindeki hidrokarbon yakıtını tamamen yok edebilir veya önemli ölçüde azaltabilir ve bu nedenle yakıt maliyetlerini ve CO2 emisyonlarını düşürürler.

Norveç’in Elektrik Vizyonu 

Bunker

Yine Norveç’te, elektrikli feribot seferinin başladığı, Finlandiya gibi diğer ülkelerin de kendi feribotları var. Ve bu feribotların t

ümü, bazı durumlarda yakıt hücrelerinin yanı sıra hızlı şarj gerektirir. Ancak yüksek voltajlı elektrik kullanmanın risksiz olması söz konusu değildir. DNV GL elektrik kıyı bağlantı sınıfı kuralları, bir teknenin on-board elektrik kıyı bağlantısı için güvenlik gerekliliklerini kapsar. Kıyı güç gösterimi, sınıfın toplumunun geleceğe yönelik bir teknoloji olarak gördüğü elektrik kıyısı bağlantısının toplam sistemini doğrulayıp kontrol ederek sahil güç bağlantısını kesme işleminin güvenli ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlar.

Güç ve kontrol ekipmanlarının eğitimli ve yetkili bir ekip tarafından çalıştırılması gerektiği ve elektriksel arızayı ve / veya personel için tehlikeyi önlemek için güvenlik prosedürlerinin açıkça belirlendiğini belirtmektedir.

Cavotec, Wärtsilä, Schneider-Electric, Siemens, İsveç’in Processkontroll EL ve ABB gibi gemi veya yan bağlantı için sistemler üretmek bir düzine şirket var. ABB, 2000 yılında Göteburga limanında (Processkontroll’in sistemleri de var) karnaval yüklemek için özellikle Kaliforniya’da dünyada çok çözünürlük sistemi kurulmuştur.

Yenilik, Yeniliği Gerektiriyor

Feger’in yarattığı şey, gemilerin limanda yanlarına geldiklerinde gemilere kıyıya dayalı bir güç sistemine hızlıca bağlanmalarını sağlayan bir kablo sistemi idi. Kıyıya dayalı elektrik enerjisini gemilerde kullanma fikri yeni bir şey değil, gemilerin uzun süreler boyunca söndürdükleri zaman kazanları soğutmalarına izin verdikleri andan itibaren soğuktan ütülenen daha geleneksel bir ada sahipler.

FegerFeger’in elektrik bunkeringi sistemi Norveç ve Danimarka arasında çalışan Renk Hattı gemilerinde bulunabilir. Color Line çalışanları elektrik sistemlerine dokunmayı reddettiği için Fathom’a Kaliforniya gibi bir bölgede değil de ilk başarısını elde etmesinin sebebini anlatıyor.

Sistemi mümkün olduğu kadar otomatik hale geldi ve Colour Magic, PLUG sistemine sahip ilk gemi şirketinin NG3’ünden yüklenen mürettebat, kışın çok soğuk, karanlık ıslak Oslo koyundaki elektrikle temasa girmekten endişeli.

Feger sisteminin evrimindeki bir sonraki adım, gemiyi kıyı gücüne bağlama sürecini tamamen otomatik hale getirmektir. Bununla birlikte, bir meydan okuma olduğunu fark eder. Amerika’nın batı kıyılarındaki süreçlere karar verildi ve yol açan standartlar, bağlantı çalışması yapmak için yerel kara yolu taşımacısına güveniyor ve Kaliforniya’da sendikalar, süreçlerin nasıl geliştiği konusunda güçlü bir etkiye sahip olabilirler.

Mevcut siparişlerinden biri, sistemini pillerini şarj etmek için kullanacak olan Color Lines’ın dev hibrid yeni inşaatı içindir.

Ayrıca Norveç’te Olso Limanı, DNV GL, Cavotec ve ABB, ReCharge projesi için bir araya geldi. Bu projede gemi hareketleri ve yerleşik teknoloji, limanda kirlilik sıcak noktalarını ve hangi altyapının mevcut olduğunu haritalıyor. Bu nedenle, elektrik tahkimatı için uygun olan gemi ve güzergahlar belirlenmekte ve dolayısıyla yatırımlar için daha kapsamlı bir yaklaşım sağlamak için maliyetler, yatırımın geri dönüşü ve emisyon profili hesaplanmaktadır.

Sonraki Adımlar

Dizel jeneratörlerden gelen hidrokarbon esaslı emisyonları azaltmak için sahil gücünü kullanmak, giderek artan sayıda hibrit ve elektrikli gemi için çok fazla elektrik enerjisi sağlamak üzere gelişti. Bu denizcilik sektörü için elektriğin evrimi.

Norveç

İster pillerin hızlı şarj edilmesi veya otel ve yük ekipmanı yükleri sağlanması için kullanılsa da, sınıflar için konsept benzerdir. Hızlı ve belirli batarya şarjı için bir güç, diğeri yanında elektrik gereksinimleri için olduğu için teknolojide farklılıklar vardır.

Piyasadaki en son teknolojiler kısa sürede çok yüksek bir enerji sağlar, örneğin yeni bir LR sınıfı feribot, 20 dakika içinde geçit yapar ve 10MW’lık bir robot tabanlı kıyı bağlantı sistemi ile iskelede çok kısa bir şarj süresine sahiptir 10kV’da. Otomasyon ve elektrifikasyon, birincisinin ikincisine gereksinim duyduğu teknoloji kat hizmetleri, ikincisi de yerinde olanlardan daha güvenlidir.


Kaynak: Fathom News, Görsel: Fathom News