Denizcilik Filmleri

Blog / Öne Çıkan / Sinema & Dizi

Denizcilik İle İlgili En İyi Dizi ve Filmler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizcilik ile ilgili en iyi dizi ve filmlerin bir listesini, siz denizciler için hazırladık. Filmlerin adına tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu liste ilerleyen günlerde güncellenerek daha fazla film ve dizi eklenecektir. İyi seyirler dileriz…


Denizcilik ile ilgili en iyi film ve dizileri sizler için hazırladık. Sayfayı aşağı indirerek günümüzden geçmişe doğru denizcilik ile ilgili tüm yapımları görebilirsiniz. Eksik olduğunu düşündüğünüz bir yapım varsa, iletişim sayfasından bizlere iletebilirsiniz.

Denizcilik İle İlgili En İyi Dizi ve Filmler

Sarmaşık (Ivy) 2015

Sarmaşık yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı ve Nadir Sarıbacak’ın baş rolünü oynadığı, iflas etmiş bir armatörün gemisindeki mürettebatın psikolojik sorunlarını etkileyici bir şekilde anlatmıştır.

Sarmaşık (Ivy) 2015Sarmaşık filminin yönetmenliğini Tolga Karaçelik yapmıştır. Baş rolünü Nadir Sarıbacak’ın oynadığı Türk sineması içinde baş yapıtların arasına rahatlıkla girebilecek bu filmde Osman Alkaş, Kadir Çermik, Özgür Emre Yıldırım, Hakan Karsak da yer almıştır. 2015 yılının en başarılı Türk filmlerinden biri olan Sarmaşık, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Gemi sahibi iflas eder. Hacizli olan gemide deniz hukuku gereği gemide 6 mürettebat kalmak zorundadır. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat denizde kalma süresi uzadıkça psikolojik bir savaş içine girmeye başlarlar. Kumanya artık azalmıştır. Uzun süre denizde kalmanın vermiş olduğu duygusal karmaşa ile birlikte tartışmalar ve kavgalar başar bu da kaptan için gemiyi kontrol etmeyi zor hale sokar..


Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) 2015

Denizin Kalbinde 1820’de Amerikan balina avcılığı gemisi Essex’in batmasıyla ilgili Nathaniel Philbrick’in Moby Dick romanından uyarlanan 2015 macera-drama filmidir.

Denizin Kalbinde Birleşik Devletler ve İspanya arasındaki uluslararası ortak yapım olup Ron Howard tarafından yönetildi ve Charles Leavitt tarafından yazıldı. Film Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Tom Holland, Ben Whishaw ve Brendan Gleeson’la oynuyor.

1850 yılında yazar Herman Melville, hikayesi karşılığında para teklif eden balina avcısı Essex’in batmasından son kurtulan hancı olan Thomask Nickerson’ı ziyaret etti. Nickerson başlangıçta reddetti, ancak karısının desteği ile anlatmayı kabul eder. Nantucket’teki bir balina avcısı, Essex’i kârlı balina ticaretine katılmaya itti ve 14 yaşındaki Nickerson kabin boyu olarak işaretledi. Sahipleri, kaptanlık komisyonu almayı hayal kırıklığına uğrattıysa da, deneyimli balina avcısı Owen Chase’i ilk arkadaşı olarak kiraladı. Yüzbaşı George Pollard, Chase’in beceri ve popülerliğini kandıran kurulan balina avcısının tecrübesiz bir denizcisidir. Chase ve Pollard çatışması, Pollard’ın Chase’in tavsiyesine karşı fırtına çıkmasına yol açtı. İkili, rakipsizliklerini limanlara kar olmadan geri dönerek itibarlarını riske atmak yerine bir kenara koymayı kabul ediyor ve yakında mürettebat ilk boğa sperm balinasını öldürüyor.


Black Sails 2014

2014 yapımı olan Black Sails dizisinde Kaptan Flint ile adamlarının Robert Louis Stevenson’ın klasikleşmiş romanı “Define Adası”ndan yirmi yıl önce başlarından geçen hikayesi anlatılıyor.

Black Sails 2014Michael Bay’in yapımcılığını üstlendiği Black Sails, Kaptan Flint ve adamları etrafında dönen hikâyeleri anlatmaktadır. Dizide döneminin en zeki ve en korkulan korsan kaptanı olan Flint, mürettebatına genç ve zeki bir adamı yani John Silver’ı da alıyor. Mürettebat yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve korsanların, fahişelerin, hırsızların, servet arayanların bolca bulunduğu, hem aydın idealleriyle hem de çarpıcı barbarlığıyla göze çarpan, dönemin tanınan suç bölgelerinden olan New Providence Adası’nı kurtarmak için savaşıyor.


Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013

Kaptan Phillips Paul Greengrass’ın yönettiği ve Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin oynadığı 2013 Amerikan biyografik gerilim filmi. Film, 2009 Maersk Alabama kaçırmanın gerçek hikayesinden esinlendi. Bu olay Kaptan Richard Phillips’in korsanlar tarafından Abdulgar Muse tarafından yönetilen Hint Okyanusunda rehin alındığı bir olay.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013Billy Ray’in senaryosu, Richard Phillips’in Stephan Talty ile yaptığı, Denizde Tehlikeli Günler ve Somalili Korsanlar, Deniz Kuvvetleri Deniz Kıyafetleri ve Denizde Tehlikeli Günler başlıklı 2010 kitabının kaptanın görevine dayanıyor. Scott Rudin, Dana Brunetti ve Michael De Luca projede üreticiler olarak görev yaptı. 2013 New York Film Festivali’nde ilk gösterime girdi ve 11 Ekim 2013’te teatral olarak serbest bırakıldı. Film, 55 milyon dolarlık bir bütçeyle 218 milyon doların üzerinde gişe rekoru kıran bir gişe başarısı olarak ortaya çıktı. 2014’te Kaptan Phillips en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında olmak üzere 6 Oscar’a aday oldu.

2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali’nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu durum Amerikalılar’ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısıdır. Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder. Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eş zamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapacaktır.


Sona Doğru (All Is Lost) 2013

Sona Doğru yönetmenliğini J.C. Chandor’ın yaptığı ve Robert Redford’un baş rolü oynadığı, denizin ortasında yalnız kalan bir yelkencinin yaşam mücadelesini anlatan etkileyici bir yapıttır.

Sona Doğru (All Is Lost) 20132013 yapımı olan Sona Doğru yani All Is Lost küçük bir yelkenli alıp da tek başıma gezintiye çıkarım diyenlerin kesinlikle izlemesi gereken filmlerin başında gelmektedir. Bir yelkenlinin başına neler gelebilir, en kötü durumda bile hayatta nasıl kalınabilir, tecrübenin denizciliğin en önemli faktörlerinden biri olduğunu çok etkileyici bir anlatımla dile getirilmiştir. “Help” dışında neredeyse hiç konuşma duyamayacağınız bu film siz deniz severleri soluksuz bir şekilde ekrana bağlayacaktır.

Hint Okyanusu’nda yalnız başına teknesi ile gezinti yapan bir adam, bir gemiden düşen konteynerin teknesine çarpması üzerine, bir kaza sonucu bilincini kaybeder. Uyandığında kendinde değildir ve bu süre içinde telsiz, radyo ve navigasyon gibi önemli ekipmanlarını kaybetmiştir. Bununla da kalmayıp kısa bir süre sonra çok sert bir fırtınanın içinde kalacaktır. Artık tek umudu tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktır.


Dünyanın Uzak Ucu (Master and Commander: The Far Side of the World) 2003

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir’in yönettiği Russell Crowe’un Jack Aubreyrolünde, Paul Bettany’nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.

Dünyanın Uzak Ucu

Mayıs 1805 Napolyon savaşları esnası, Kaptan Jack Aubrey ve gemisi Sürpriz Fransız savaş gemisi Acheronu batırması,yakması veya esir alması konusunda emir alır, İngiliz savaş gemisi Acheron tarafından pusuya düşürülür, Sürprizin top ateşi Acherona etki etmez ve sürpriz ağır hasarlı olarak, kurtulur sürpriz ekibi küçük botlar kullanarak sistende faydalanarak acheronu atlatmayı başarır, o esnada kaptan Aubrey tayfasından Acheronun inşasını gördüğünü ve gemin sürprizden daha ağır ama daha hızlı olduğunu öğrenir. Aubrey üstü düzey subayları ile yaptığı toplantıda Acheronu anlatır ve böyle bir geminin savaşın gidişatını Napolyon tarafına değiştirebileceğini belirtir. Tamir için limana dönme emri beklenirken, Aubrey bunun yerine tekrar Acheronu takip emri verir, fakat Acheron Sürpriz tekrar pusuya düşürür Kaptan Aubrey ve ekibi için bu sefer kurtuluş ilk seferki kadar kolay olmaz, ama kaptan Aubereyin zekası ve hilesi ile Acheronu bir kez daha atlatırlar.

Gemi doktoru Maturin, adaların doğal bitki örtüsü ve adalarda yaşayan hayvanlarla ilgilenmektedir.Kaptan Aubrey arkadaşına Galapagosa ulaştıklarında birkaç gün için durabileceklerini ve onun istediği incelemeleri yapabileceğini söyler. Ancak sürpriz Galapagosa ulaştığında Acheron tarafından Batırılmış bir balina avcısı gemisinden hayatta kalanlara ulaşır Dr. Maturin Kaptan Aubreyin sözlerinden Tekrardan Acheronun peşine düşeceklerini hisseder Deniz Subayı Yüzbaşı Howard geminin etrafında uçan albatrosu vurmak isterken yanlışlıkla kaptan Maturini vurur, cerrrahı muayen eden arkadaşı Kaptana mermi ile birlikte gömleğin bir paçasınında vücuda girdiğini ve çıkarılması gerektiğini söyler, fakat operasyon düz ve sağlam bir zeminde yapılmalıdır. Acheron ile arayı kapatmış olmalarına rağmen kaptan Aubrey geri dönerek doktoru Galapagosa götürür Doktor bir ayna yardımıyla kendini ameliyat ederek kurşunu ve içerideki gömlek parçasını çıkarır, Kaptan Aubrey korsanlıktan vazgeçerek Doktor Maturin ve ekibine eve dönmeden önce adayı keşfetmek ve numuneler toplamak için şans verir. Doktor adayı dolaşarak uçamayan bir karabatak türünü araştır ve bu sırada adanın diğer tarafında Acheronun demirlemiş olduğunu keşfeder.


Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) 2000

Kusursuz Fırtına Wolfgang Petersen’in yönettiği ve Sebastian Junger’ın aynı adlı eseri olan 1997 kurgusal olmayan kurgusal bir felaket draması filmidir. Film 1991’de Perfect Storm’da yakalandıktan sonra denizde kaybolan ticari bir balıkçı teknesi olan Andrea Gail’in hikayesini anlatıyor.

Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) 2000Kusursuz Fırtına George Clooney, Mark Wahlberg, William Fichtner, John C. Reilly, Diane Lane, Karen Allen ve Mary Elizabeth Mastrantonio gibi oyuncular yer almaktadır.

Ekim 1991’de, ticari balıkçı teknesi Andrea Gail, Massachusetts’e yakın Gloucester limanına geri dönüyor. Para için umutsuz olan Kaptan Billy Tyne, Andrea Gail ekibini daha geç sezon balıkçılık seferi için kendisine katılmaya ikna ediyor. Mürettebat, Grand Banks’taki her zamanki balıkçılık alanlarının ötesine gidip arkalarında gelişmekte olan bir fırtınalı bırakıyor. Başlangıçta başarısız olan Flemish Cap’a giderler ve burada şansları büyük ölçüde gelişir. Balık tuttuklarında buz makinesi kırılır; Avlarını yağmalamadan önce satmanın tek yolu kıyıya döndürmektir. Mürettebat, binanın fırtınasıyla gidip gelmeyeceğini veya bekleyip bekleyemeyeceğini tartıştıktan sonra fırtınayı riske atmaya karar verir. Bununla birlikte, Andrea Gail ile Gloucester arasında, iki güçlü hava cephesinin ve Andrea Gail ekibinin hafife aldığı bir kasırganın birleştiği görülüyor.


Denizde İsyan (Crimson Tide) 1995

Denizde İsyan 1995 yılında Don Simpson ve Jerry Bruckheimer tarafından yönetilen Tony Scott’un yönettiği bir Amerikan deniz altı filmidir.

Denizde İsyan (Crimson Tide) 1995Denizde İsyan Gene HackmanDenzel WashingtonMatt Craven gibi oyunculardan oluşmakta olup, yönetmenliğini ise Tony Scott yapmıştır. Rusya Federasyonu’nda aşırı ulusçuların ABD ve Japonya’da nükleer füzeler başlatmak için tehdit ettiği bir siyasi kargaşa döneminde gerçekleşir. ABD nükleer füze denizaltısı yeni icra memuru (Denzel Washington) ve deneyimli komutanı (Gene Hackman) arasında, füzelerini fırlatma emrinin çelişkili yorumlanmasından kaynaklanan iradelerin çatışmasına odaklanıyor.

Sovyet sonrası Rusya’da Çeçenya’da devam eden çatışmanın bir sonucu olarak iç savaş patlak verdi. Rus ultra-milliyetçi Vladimir Radchenko’ya bağlı askeri birlikler, nükleer füze tesisatını kontrol altına alıyor ve eğer Amerikan ya da Rus hükümetleri onunla yüzleşmeye kalkışırsa, nükleer savaş tehdidinde bulunurlar.


Kaynak: Denizci Kulübü, Görsel: IMDB, Denizci Kulübü

Yorum Yaz

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol