Göç

Blog

Göç ve Denizlerde Devam Eden Mücadele

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizlerdeki göç dalgası hızını kaybetmeden devam ediyor ve medya, politikacılar ve STK’lar, yasa dışı göçe karşı kitlesel kızgınlığın artmasıyla göçmenleri kurtarmaya yönelik STK’ları ve faaliyetlerini izlemek için “aşırı sağ” örgüt “Kuşak Kimliği grubu” tarafından kiralanan C-Star gemisine saldırdı.


Göç yanlısı aktivistler ve STK’lar C-Star’ın varlığının hayatları tehlikeye atabileceğini savunarak konuşmalarına karşı çıkıyorlar. İtalyan hükümetinin göç kurtarma misyonlarını yürüten hayır tekneleri için “tartışmalı” bir davranış metni taslağı da ateş altında ve sebep yine, Kod’un “boğulma tehlikesi” söz konusudur.

Göç ve Denizlerde Devam Eden Mücadele Göçmenlerin çoğunluğu, savaştan parçalanmış ülkelere kaçan ya da siyasi zulme maruz kaldıkları için değil (istatistikler kolayca bulunabilir). Çok daha zengin ve rahat ülkelere gitmek için bir fırsattır – göçmenlerin daha önce sahip olmadığı bir şans. Herhangi bir ülkenin yasalarına göre, böyle bir göç (tamamen ekonomik) yasadışı, durdurulması ve ihlal edilenlerin atılması gerekiyor. Ancak Libya ve Suriye kaosu ve savaşlarından sonra, Avrupa’ya ulaşma şansını arayanların hepsi “Suriyeli mültecilerin” kılığında kaldı.

Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan herkes, riskleri bilir. Ayrıca, oyunun kurallarını biliyorlar – yakınlarda tüccar gemisi varsa, “kurtarılacak” en iyi yol, felaket taklit etmek (bu arada bu uluslararası deniz yasalarını ihlal etmek). Bütün riskleri ve tehlikeleri anlarlar, bu riskleri kabul eder ve yolculuk için para verirler. Çocuklarını da yanında götürüyorlar, hayatlarını da tehlikeye atıyorlar. Kesinlikle, bu gerçeği yalnız failleri yapar; zira maddi hedeflerini yerine getirirken çocukları küçük bebeklerden gençlere tehlikeye atarlar. Kendi hayatlarını tehlikeye atıyorlar ve çocuklarının yaşıyorlar, başka seçenekleri yok – kaçıyor ya da ölüyorlar – ama daha iyi bir yaşam istiyorlar. Herkes daha iyi bir yaşam istemekle birlikte, bazıları bunu herhangi bir masrafla ve başkalarının hesabında istiyor ve bazıları bununla ilgili biraz tedirgin ediyor.

Bu göçü Avrupa’ya bırakmanın tek yolu, göçmenlerin çoğunluğunun Avrupa topraklarında ayak basmak kadar geri gönderilmelerini sağlamaktır. Göçmeyi planlayanların hepsi şansın lehine olmadığını, en azından çoğunluğu – tüm fikri bırakacağını görürler. Teknik olarak mümkün oldu, ancak her geçen gün maliyetler artıyor.

Göçmenlere karşı, yeni trajediler ve felaketler hakkında her gün bir şeyler duyuyor ve okuyoruz. Yasa dışı ticaret olduğu sürece trajediler kaçınılmazdır.

Durum saçmalık haline geldi. Herkes, bu göçmenlerin taşkınlığının ezici çoğunluğunda ekonomik, yani yasadışı olduğunu bilir. Ancak resmen böyle tanınmıyor, hiç bir açıklama yok ve bunun nasıl başa çıkılacağı konusunda halka açık bir plan yok. Medya insani felaket, denizde sayısız ölüm ve yasadışı göçmenlerin kurtarılması, yardım edilmesi ve bunlara yardım edilmesi için daha fazla kaynağa acil ihtiyaç duyulduğundan bahsediyor. Bu arada, çok sayıda STK içeri girip durumu çaresiz hale getirdi.

STK

Hepsinin bir araya gelerek – STK’lar, medya, politikacılar ve uluslararası örgütler aslında yasadışı göçü teşvik ediyor ve bu nedenle daha fazla trajedi üretiyorlar. Yüzünde hepsi kurtarma, kurtuluş ve hümanizm. Aslında, insan ticaretini gidermek ve büyümek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, en tehlikeli, felâketlerle dolu yol, şu andan itibaren böyle devam ediyor.

Avrupa’daki “vaat edilen topraklara” ulaşmak için istekli olan milyonlarca insanın yaşadığı, çok büyük bir piyasa var ve geçit için para ödemeye hazır. Bir talep varsa, her zaman bir teklif olacak. Bir tekne göçmen kaçakçısına yeni bir araba almak için yeterli kara sahip olacak ve onunla birlikte 10 veya daha fazla yeni tekneler inşa edecek ve yeni “müşterilerin” dolu olduğunu, tehlikeli yolculuklarına ve karanlık kaderlerine yollayacak. Tekne Avrupa’ya ulaşacak ya da batacak olursa, kaçakçılar umursamıyorlar, yolcular onunla batacak ya da kurtarılacak.

Kaçakçıların her bir tekneyi kişisel olarak yöneltmeleri gerekmiyor; GPS zamanımızda kimse, herhangi bir göçmen, GPS ekranını okumak için okur-yazar olarak okunabilir (geçiş ücreti indirimi veya belki serbest geçiş şeklinde bir ödül için) gezinebilir Tek yönlü, tek hatlı bir gezi, önemli değil.

Kaçakçılık pazarı, küçük teknelerle kendi teknelerini kullanan kaçakçılarla dolup taşıyor.


Kaynak: Maritime Bulletin (Voytenko Mikhail), Görsel: Denizci Kulübü