Sinema & Dizi

Denizde İsyan (Crimson Tide) 1995

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizde İsyan 1995 yılında Don Simpson ve Jerry Bruckheimer tarafından yönetilen Tony Scott’un yönettiği bir Amerikan deniz altı filmidir.


Denizde İsyan Gene HackmanDenzel WashingtonMatt Craven gibi oyunculardan oluşmakta olup, yönetmenliğini ise Tony Scott yapmıştır. Rusya Federasyonu’nda aşırı ulusçuların ABD ve Japonya’da nükleer füzeler başlatmak için tehdit ettiği bir siyasi kargaşa döneminde gerçekleşir. ABD nükleer füze denizaltısı yeni icra memuru (Denzel Washington) ve deneyimli komutanı (Gene Hackman) arasında, füzelerini fırlatma emrinin çelişkili yorumlanmasından kaynaklanan iradelerin çatışmasına odaklanıyor.

Özet

Sovyet sonrası Rusya’da Çeçenya’da devam eden çatışmanın bir sonucu olarak iç savaş patlak verdi. Rus ultra-milliyetçi Vladimir Radchenko’ya bağlı askeri birlikler, nükleer füze tesisatını kontrol altına alıyor ve eğer Amerikan ya da Rus hükümetleri onunla yüzleşmeye kalkışırsa, nükleer savaş tehdidinde bulunurlar.

ABD Donanması nükleer bir denizaltısı USS Alabama, Radchenko füzeleri yakmaya teşebbüs ederse, önleyici bir grevde füzelerini fırlatmaya hazır olması için bir devriye görevi görüyor. Yüzbaşı Frank Ramsey, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde muharebe tecrübesi ile kalan birkaç komutanın komutanlık görevlisi. Askeri tarih ve taktik konusunda geniş bir eğitim alan, ancak muharebe deneyimi olmayan yeni XO Teğmen Avukat Ron Hunter’ı seçiyor.

Ramsey ile Hunter arasındaki deniz gerginliğinin ilk günlerinde kişiliklerin çatışması nedeniyle ortaya çıkıyor: Hunter’ın daha temkinli ve analitik yaklaşımı, Ramsey’nin daha itici ve sezgisel yaklaşımı. Alabama, sonunda Rus füzelerinin ateşlendiğine dair uydu bilgilerine dayanarak, füzelerin on’unun füzelerin Rus nükleer tesisatına karşı başlatılmasını emrederek bir Acil Eylem Mesajı aldı. Alabama füzelerini fırlatmadan önce, ikinci bir radyo mesajı almaya başlar ancak Radchenko’ya sadık Rus Akula sınıfı bir denizaltı saldırısıyla kesilir.

Saldırı sırasında radyo elektroniği hasar gördü ve ikinci mesajın şifresini çözmek için kullanılamaz. En son teyit edilen siparişin başlatılmasıyla birlikte, Kaptan Ramsey devam etmeye karar verir. Hunter, kısmen ikinci mesajın geri çekilme olabileceğine inandığı için, gerektiği gibi hemfikir olmayı reddediyor. Hunter, Alabama’nın bölgedeki tek Amerikan denizaltısı olmadığını ve eğer emir geri çekilmediğini savunuyor, diğer denizaltılar filosunun standart fazlalık doktrininin bir parçası olarak füzelerini fırlatacak. Ramsey, diğer Amerikan denizaltılarının tahrip edilmiş olabileceğini savunuyor.

Hunter onay vermeyi reddettiğinde Ramsey görevini yerine getirmeye ve onu başka bir subaya bırakmaya çalışıyor. Bunun yerine Hunter, protokolü atlatmaya çalışan Ramsey’in tutuklanmasını emretti. Mürettebatın sadakati Hunter ile Ramsey arasında bölünmüş ancak Hunter’la birlikte Şef’in tarafı (“kitap tarafından” belirtilmiştir), Ramsey komutasındaki görevinden çekildi ve Hunter’ı emrini altına aldı. Alabama, Rus denizaltısı tarafından tekrar saldırıya uğradı. Alabama onu yok etti ancak karışıklık sırasında bir karşı-isyan ortaya çıktı ve Ramsey köprüden tekrar geçti, Tekne Şefi Hunter’ı ve diğer birkaçını polis memurlarına hapsederek kapattı.

Hunter tutuklanarak kaçar ve füze kontrol odasındaki silah görevlisinin desteğini kazanarak fırlatmayı erteler. Diğer mürettebat üyeleri komuta savaşı devam ederken radyoyu tamir etmeye çalışıyorlar. Sonunda Ramsey köprüdeki Hunter’i yakalar ve böylece tüm çirkin eylemleri bastırır, ancak radyo ekibinin başarıya yakın olduklarını bildirmesi üzerine iki adam bir uzlaşmaya razı olur; Onlar radyo tamir edilebilir görmek için füze fırlatma için son tarih kadar bekleyecektir.

Birkaç gergin dakika sonrasında iletişimler geri yüklenir ve sonunda ikinci iletimden gelen mesajın tamamını görürler. Radchenko’nun isyanı bastığından, füze atışının iptal edilmesini emreden geri çekme var. Ramsey ve Hunter’a döndükten sonra eylemlerini yapmak üzere bir deniz mahkemesine kaldırılırlar. Mahkeme, Hunter’in eylemlerinin yasal olarak meşrulaştırılması için her iki erkeğin de aynı anda doğru ve yanlış olduğuna karar verir.

Resmi olmayan bir şekilde, mahkeme aralarında çıkan sorunları çözmekte başarısız oldukları için iki erkeğe cezalandırıyor. Ramsey’nin kişisel tavsiyesi sayesinde, mahkeme Ramsey’in erken emeklilik yüzünden yüzünü kurtarmasına izin verirken Hunter’a kendi menajeri vermeyi kabul eder. Her iki adam da daha sonra kendi farklılıklarını ve kısmi yollarını uzlaştırıyorlar.

Fragman

Crimson TrideDenzel WashingtonDenizde İsyanDenizaltıSubmarine

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Wikipedia, Görsel: IMDB, Video: Youtube