Sinema & Dizi

Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) 2000

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Kusursuz Fırtına Wolfgang Petersen’in yönettiği ve Sebastian Junger’ın aynı adlı eseri olan 1997 kurgusal olmayan kurgusal bir felaket draması filmidir. Film 1991’de Perfect Storm’da yakalandıktan sonra denizde kaybolan ticari bir balıkçı teknesi olan Andrea Gail’in hikayesini anlatıyor.


Kusursuz Fırtına George Clooney, Mark Wahlberg, William Fichtner, John C. Reilly, Diane Lane, Karen Allen ve Mary Elizabeth Mastrantonio gibi oyuncular yer almaktadır.

Özet

Ekim 1991’de, ticari balıkçı teknesi Andrea Gail, Massachusetts’e yakın Gloucester limanına geri dönüyor. Para için umutsuz olan Kaptan Billy Tyne, Andrea Gail ekibini daha geç sezon balıkçılık seferi için kendisine katılmaya ikna ediyor. Mürettebat, Grand Banks’taki her zamanki balıkçılık alanlarının ötesine gidip arkalarında gelişmekte olan bir fırtınalı bırakıyor. Başlangıçta başarısız olan Flemish Cap’a giderler ve burada şansları büyük ölçüde gelişir. Balık tuttuklarında buz makinesi kırılır; Avlarını yağmalamadan önce satmanın tek yolu kıyıya döndürmektir. Mürettebat, binanın fırtınasıyla gidip gelmeyeceğini veya bekleyip bekleyemeyeceğini tartıştıktan sonra fırtınayı riske atmaya karar verir. Bununla birlikte, Andrea Gail ile Gloucester arasında, iki güçlü hava cephesinin ve Andrea Gail ekibinin hafife aldığı bir kasırganın birleştiği görülüyor.

Diğer gemilerin tekrarladığı uyarılardan sonra Andrea Gail, antenini kaybetti ve kardeş gemisi Hannah Boden’in Kaptan Linda Greenlaw’u (Mastrantonio) Mayday’ı aramaya zorladı. New York Hava Kuvvetleri Ulusal Muhafız HH-60 Palet Şahsi kurtarma helikopteri tepki verdi, ancak HC-130 Hercules’le yakıt ikmali yapan bir havada uçmayı başaramadıktan sonra, helikopter mürettebatı uçakları kırdı. Hava Muharebe Mürettebat üyelerinden biri hariç tümü Sahil Güvenlik gemisi USCGC Tamaroa tarafından kurtarıldı.

Andrea Gail, çeşitli sorunları sürdükten sonra, arkadaşlar ve aileler endişelenirken ve asla eve dönmeyen bir gemiyi beklerken, mürettebat dalgalanan dalgalar ve çığlık rüzgârları vasıtasıyla yola çıkmaya çalışıyor. Gemi muazzam bir haydut dalgasıyla karşılaştı. Tekne devrildi; Billy, gemisiyle aşağı inmeyi seçer, geri kalan mürettebat içeride sıkıştı ve sadece birisi dışarı çıkmayı başarır. Atlantik’e kıçtan batmadan önce Andrea Gail haklarını görüyor ve izliyor. Hızla yükselen şişme adamı uzağa taşıyor.

Fragman

 George ClooneyThe Perfect StormWolfgang Petersen Sebastian JungerMark WahlbergKusursuz Fırtına

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: IMDB, Görsel: IMDB, Video: Youtube