Eğitim

EEDI – Gemi Tasarımı ve İşletmeye Etkisi 13 Eylül 2017

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2013 yılında Enerji Verimliliği Tasarımı Endeksi EEDI ve Gemi Enerji Verimliliği Yönetim Planı (SEEMP) zorunlu hale geldi. Gemi dizaynı üzerinde ne gibi bir etkiye sahip oldular ve birçok kişi umut eden denizcilik sektörlerinde karbon ayak izi azaltma türünü gerçekten sağlayacak mı?


EEDI’nin ilk 2 yılı “Aşama 0”, yeni gemilere, her belirli bir tekne türü için belirlenen standart referans seviyelerini karşılamakta ve bunu takiben her 5 yılda bir artan enerji verimliliği tasarruflarını sağlamaktadır. Düzenlemeler aynı zamanda, IMO’nun teknolojik gelişmelerin durumunu gözden geçirmeye devam etmesini ve gerekirse, ilgili gemi tipleri ve azaltma hedefleri için EEDI referans hattı parametrelerini zaman dilimlerini değiştirmesini gerektirir.

EEDI - Gemi Tasarımı ve İşletmeye Etkisi 13 Eylül 2017


IMO’nun Nisan 2016’daki Deniz Çevresel Koruma Komitesi toplantısında MEPC 69 hedef değerlerine gözden geçirme sunuldu. Bu, yeni yapılan konteynerin üçte ikisinden fazlasına, genel kargo gemilerinin yarısına ve 2015’te başlatılan tankerlere ait çeyrekte, yenilikçi yeni teknolojiler kullanmadan 2020 için belirlenen IMO’nun EEDI standartlarını zaten karşılamış veya aşmış olduğunu gösteriyor.

Ro-ro kargo ve ro-ro yolcu gemileri için EEDI referans hattının kurulması için Nisan 2014’te kabul edilen düzeltme faktörünün sonuçları hakkında bazı kaygılar da ortaya çıkmış olup, bu da bu sektörün ulaşmasını zorlaştıracağı anlamına gelmektedir.

MEPC 69 şimdi, gemilerin yakıt tüketim verileri toplamak, gemi bayrak devletine bir yıllık rapor göndermek ve ardından bir IMO merkezi veri tabanına iletim yapmak için zorunlu şartları onayladı. Bu verilerin toplanmasına ve analiz edilmesine ilişkin gerçek metodolojilere ilişkin nihai teklifler, Ekim 2016’da MEPC 70’de sunulacaktır. AB, gemiler için karbon emisyonlarının kendi izleme, raporlama ve doğrulamasını (MRV) kendi aralarında ve AB arası yolculukları sırasında geliştirmiştir.

13 Eylül 2017’de Londra’da gerçekleştirilecek program detayı için RINA’nın web sayfasını ziyaret ediniz.


Kaynak: RINA, Görsel: Denizci Kulübü