Sinema & Dizi

Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) 2015

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizin Kalbinde 1820’de Amerikan balina avcılığı gemisi Essex’in batmasıyla ilgili Nathaniel Philbrick’in Moby Dick romanından uyarlanan 2015 macera-drama filmidir.


Denizin Kalbinde Birleşik Devletler ve İspanya arasındaki uluslararası ortak yapım olup Ron Howard tarafından yönetildi ve Charles Leavitt tarafından yazıldı. Film Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Tom Holland, Ben Whishaw ve Brendan Gleeson’la oynuyor.

Özet

1850 yılında yazar Herman Melville, hikayesi karşılığında para teklif eden balina avcısı Essex’in batmasından son kurtulan hancı olan Thomask Nickerson’ı ziyaret etti. Nickerson başlangıçta reddetti, ancak karısının desteği ile anlatmayı kabul eder.

Nantucket’teki bir balina avcısı, Essex’i kârlı balina ticaretine katılmaya itti ve 14 yaşındaki Nickerson kabin boyu olarak işaretledi. Sahipleri, kaptanlık komisyonu almayı hayal kırıklığına uğrattıysa da, deneyimli balina avcısı Owen Chase’i ilk arkadaşı olarak kiraladı. Yüzbaşı George Pollard, Chase’in beceri ve popülerliğini kandıran kurulan balina avcısının tecrübesiz bir denizcisidir. Chase ve Pollard çatışması, Pollard’ın Chase’in tavsiyesine karşı fırtına çıkmasına yol açtı. İkili, rakipsizliklerini limanlara kar olmadan geri dönerek itibarlarını riske atmak yerine bir kenara koymayı kabul ediyor ve yakında mürettebat ilk boğa sperm balinasını öldürüyor.

Üç ay daha başarı elde edemeden geçti ve Pollard, Atlantik Okyanusu’nun balinaları görmediğini fark etti. Essex, Cape Horn’u geçip Pasifik’e uzanır ve birisini yakalamak için daha iyi şanslar ümit eder. Ekvador Atacames’te subaylar, bir mürettebatla görüştü ve mürettebatının ekibinin batıda 2.000 millik bol “Offshore Grounds” u bulduklarını söyledi ancak intikam dolu bir “beyaz balinanın” gemisini tahrip ettiğini ve altı kişinin ölümüne neden olduğunu iddia etti. Hikayeyi efsane olarak reddeden Pollard ve Chase, seferi batıya götürüyorlar. Bozulmamış gerekçeleri buluyorlar, ancak balina avcılık botlarını başlattıklarında, beyaz balinanın, büyük bir albino boğa sperminin balina saldırıları, gemilere zarar verilmesi ve geminin açılması.

Chase, Essex’in güvertesinden çıktı, ancak balina gemiyi yarı yarıya tutar ve iki adamı öldürür. Mürettebat, bozulmamış balina gemilerinde batan Essex’i bırakıyor ve yüzlerce kilometreyi çok sınırlı mallarla kıyıya çıkarmak için yelken etmelidir. Balina takip eder ve tekrar saldırır, ancak küçük Henderson Adası’na kaçarlar. Chase, yiyecek toplarken, daha erken saatlerde çıkan döküntülerin cesetlerini keşfediyor ve mürettebatın yakında başka bir gemi geçmeden önce adada öleceği sonucuna varıyor. Dört kişi kalmaya karar verirken geri kalanlar, arazi bulma umuduyla teknelerde tekrar denize açılıyor. Kısa süre sonra, adamlardan birisi ölür ve kalan mürettebat isteksizce onu yamandırmaya karar verir.

Yaşlı Nickerson duygu tarafından aşılır ve hikayesini durdurur; Ancak, karısı onu rahatlattığında, bitirmek için yeterince cesaretlendirilmiş hissediyor. 1820’li yılların başlarında, üç tekne ayrı ve biri kayboldu. Diğer ikisi hayatta kalabilmek için yamyamlığa başvuruyor; Pollard’ın kuzeni Henry Coffin kendini feda ediyor.

Balina döner ve Chase son bir saldırıda bulunmaya başlar. Balinalar bir süre ihlal ederler, Chase’in balina kafatasına gömülmüş daha önce atılmış zıpkının bir bölümünü gözlemesine izin verirler. Chase tereddüt eder ve balinanın sol gözüne bakar. Saldırmamaya karar verir. Bu karşılaşmadan sonra balina barışçıl bir yönde yüzüyor ve bir daha asla görülmüyor.

Geçen bir gemi Pollard’ın teknesini kurtarmaya devam ediyor, ancak Chase’in teknesi yiyecek ya da su olmadan kaymaya devam ediyor. Sonunda ölümün eşiğindeki kurtulanlarla birlikte, topraklara ulaşıyorlar. Hayatta kalanlar Nantucket’e geri döndüler ve sonuçta dağılmış aileleri ile bir araya geldi. Geminin sahipleri, Pollard ve Chase’den endüstriyi korumak için hikayeyi örtbas etmesini istiyor ancak Chase de aramayı reddetmesinden sonra Pollard, soruşturmada gerçeği ortaya koyuyor.

Fragman

BalinaEssexBalina avcılığıHerman MelvilleDenizin KalbindeIn the Heart of the Sea

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Denizci Kulübü, Görsel: IMDB, Video: Youtube