Sinema & Dizi

Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Kaptan Phillips Paul Greengrass’ın yönettiği ve Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin oynadığı 2013 Amerikan biyografik gerilim filmi. Film, 2009 Maersk Alabama kaçırmanın gerçek hikayesinden esinlendi. Bu olay Kaptan Richard Phillips’in korsanlar tarafından Abdulgar Muse tarafından yönetilen Hint Okyanusunda rehin alındığı bir olay.


Billy Ray’in senaryosu, Richard Phillips’in Stephan Talty ile yaptığı, Denizde Tehlikeli Günler ve Somalili Korsanlar, Deniz Kuvvetleri Deniz Kıyafetleri ve Denizde Tehlikeli Günler başlıklı 2010 kitabının kaptanın görevine dayanıyor. Scott Rudin, Dana Brunetti ve Michael De Luca projede üreticiler olarak görev yaptı. 2013 New York Film Festivali’nde ilk gösterime girdi ve 11 Ekim 2013’te teatral olarak serbest bırakıldı. Film, 55 milyon dolarlık bir bütçeyle 218 milyon doların üzerinde gişe rekoru kıran bir gişe başarısı olarak ortaya çıktı. 2014’te Kaptan Phillips en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında olmak üzere 6 Oscar’a aday oldu.

Özet

2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali’nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu durum Amerikalılar’ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısıdır. Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder. Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eş zamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapacaktır.

Fragman

Kaptan Phillipskorsan baskınıkurtarma botusilahlı korsan baskınıaçık deniz botmaersk line kaptan philips

Denizcilikle ilgili diğer eserlere Sinema & Dizi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Denizci Kulübü, Görsel: IMDB, Video: Youtube