Haber / Öne Çıkan

Bangladeş’teki Gemi Söküm Sahaları

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Nisan ve Haziran 2017 arasında Bangladeş’teki gemi söküm sahalarında beş kaza meydana geldi ve 4 kişi hayatını kaybetti.


STK gemi sökme platformu bu rakamları, gemi söküm sahalarında 2017 yılının ilk çeyreğinde kırılmış toplam 210 gemi ile bildiriyor; 158’i Güney Asya plajlarında kirli ve tehlikeli kırılmalarla sonuçlanıyor.

Bangladeş'teki Gemi Söküm Sahaları

Kablolar, demir plakalar ve borular içeren kazalar ve düşen işçiler ölüm nedenlerine neden oluyordu. Chittagong’da koruyucu ekipman olmadan çalışmak ciddi bir konudur ve NGO Gemi Sökme Platformu’ndaki daha önceki ölümlerden haberdar edilmiştir.

Platforma göre Alman gemileri en büyük suçlulardır. Alman denizcilik sektöründe iflaslar ve toksik finansman, çok kötü şartlarla Bangladeş’teki 16 Alman gemisinin kumsalına çıkmasına yol açtı. Singapur, Yunanistan ve Güney Kore de bu konuda en kötü ülkeler arasında yer aldı.

Bangladeş

STK Gemi Temizleme Platformu üç ayda bir süren güncellemede, Uygunluk Bayrakları’nın nakit alıcılar ve armatörler tarafından gemi en kötü yerlere gönderilmesi için kullanıldığını bildirdi. Bu çeyrekte Güney Asya’ya gönderilen gemilerin yaklaşık üçte biri, plajlara dökülmeden haftalar önce tipik yaşam sonu kayıt listelerine bayrak değiştirdi. Örneğin, St Kitts & Nevis, Komorlar, Palau, Cibuti, Niue ve Togo, gemi yaşamında genelde bayrak olarak değil, armatörlere son yolculuk kayıt indirimleri sunuyor. Uluslararası deniz yasalarının kötü uygulanmasına sahip oldukları için gri ve kara listelerin altına giriyorlar.


Kaynak: Fathom-News, Görsel: Fathom-News