Haber

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Açık Deniz Eğitim Staj Seferinin 3.sü Başladı

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Piri Reis Üniversitesi Gemisi eğitim ve staj için 30 Haziran 2017 Cuma akşamı denize açıldı. Piri Reis Üniversitesi’nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı gemide geleceğin kaptan ve başmühendis adayları STCW (Uluslararası Denizcilik Standartları Eğitimi) eğitimi kapsamında zorunlu olan açık deniz stajını tamamlayacaktır.


Piri Reis Üniversitesi Gemisi ile öğrenciler okul gemisi projesi ile alanında uzman denizci eğiticiler ile birlikte uygulamalı eğitim fırsatını yakalayacaktır.

Piri Reis Üniversitesi Gemisi


Tuzla sahilindeki modern yerleşkesine taşınarak öğrencilerine deniz kenarında eğitim imkanı sunan Piri Reis Üniversitesi, şimdi de engin denizlere açılma içgüdüsü ile bünyesine kattığı Piri Reis Üniversitesi gemisiyle üçüncü seferine çıkıyor.

Eğitimlere Piri Reis Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra belirli kontenjan dahilinde ülkemizdeki diğer eğitim kurumlarından öğrencileri de katılım sağlayacak. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden 132 ve Denizcilik Meslek Yüksekokulundan 32 öğrencinin yanı sıra Türkiye’deki denizcilik alanında eğitim veren denizcilik okullarından 16 ve 7 yabancı öğrenci olmak üzere toplam 192 öğrenci gemide yer alıyor. Öğrencilere gemi mürettebatı hariç 25 öğretim görevlisi eşlik edecek.

Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi; ilk olarak Zeytinburnu Zeyport limanından kalkan gemi ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Sarayburnu’nda yapılacak olan törenlere eşlik edecek. Piri Reis Üniversitesi Gemisi, ilk ay Marmara, Ege limanlarına (Gölcük, Gemlik, Bandırma, Avşa, Bozcaada, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Çeşme, Çanakkale, Tekirdağ), ikinci ay Karadeniz limanlarına (Batum, Samsun, Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, İnebolu, Amasra, Zonguldak, Sinop, Ereğli,) uğrayacak. Staj seyri 2 ay olarak belirlendi.

127.59 m boy, 10.870 ton deplasman ve 18.5 knot hıza maksimum sahip Piri Reis Üniversitesi Gemisi üst düzeyde eğitim imkanlarını vermek üzere donatılmıştır. Gemide konferans seminer,bilimsel ve sportif etkinlikler de düzenlenebiliyor.


Kaynak: PRU, Görsel: PRU