ARGE

Norveç, Dijital Gelişmeyi Gündeme Getiriyor

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Norveç, dijital bir denizcilik geleceğinde hükumet desteğini kazanmak için yeni bir durum belgesi düzenleyerek, ekonomik büyümeyi inşa etmek adına dijital dönüşüme büyük yatırımlar yapıyor.


Norveç Ticaret, Sanayi ve Balıkçılık Bakanlığı Sekreteri Dilek Ayhan, İskandinav ülkesinin teknoloji gelişimini özellikle denizcilik sektöründeki iş süreçlerinde arttırma konusunda desteklendiğini iletti.

Norveç, Dijital Gelişmeyi Gündeme Getiriyor

Bu hafta Oslo’da gazetecilere seslenen Ayhan, denizcilik sektörünün ekonomik açıdan önemini yineledi. Teknoloji eğilimlerinin ve dijital yazılımın ülkeyi nasıl etkilediğine ve bu ticari dönüşüm için hükumet desteğinin ana hatlarını çizen bir beyaz makalenin hazırlandığına işaret etti.

Ayhan’a göre, bu teknik incelemede Internet’i, büyük veri ve robotiklerin de bulunduğu dijitalleşmedeki yeni eğilimler ve endüstrinin geleceği için ne kastettikleri tartışılacaktır. Norveç denizcilik sektöründe rekabetçi olmak istiyor ve eğer dijital teknolojiler yeşil teknolojiyi de geliştirirse bunu daha da teşvik edecekler.

Ayhan, büyümenin bilgiye dayandığına inanıyor. Norveç’in okyanus teknolojisi ve okyanus yönetiminin büyümesinde öncü bir merkez haline gelmesini sağlamak için, sermaye, yeni çözümler geliştirmeye enjekte edilecek.

Norveç, aynı zamanda, trafiği yollardan kısa deniz taşımacılığına götürmeyi taahhüt etmekte ve bunu kolaylaştırmak için bağlantı ve sayısallaşmanın rolünü görmektedir. Ancak aynı zamanda, yeşil enerji sağlayıcı olduklarından emin olmak istiyorlar.

Ayhan, bu teknolojilerin değişimi operasyonları daha verimli ve çevreye daha az etkileyebilecek hale getirmek için yıllar içinde çok önemli olacağını söyledi.


Kaynak: Fathom-News Görsel: Fathom-News