ARGE

Geleceği Konuşan 10 İnsansız Deniz Aracı

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Denizcilikte otomasyonun nasıl ilerlediğini vurgulayan, benzersiz ilginç deniz aracı projeleri var. Ticari gemiciliği daha entegre hale getirmekle kalmayıp, daha küçük gemiler üzerinde yapılan diğer çalışmalar da geleceğin ipucu veriyor.


Fathom’da bulduğumuz deniz aracı ile ilgili ilk gelişmeler, bugün insansız gemilerin olduğunu kanıtlıyor. Bunlar gemilerin birer örnekleridir ancak onları ilerde ticari amaçla kullanabilmek, bu teknolojinin uluslararası arenada en iyi şekilde nasıl konuşlandırılacağına göre karar verilecek.

Geleceği Konuşan 10 İnsansız Deniz AracıBu liste çok kapsamlı değildir ve belki offshore sektöründeki ROV’lerin gelişimine odaklanmış olabilir ancak otonom insansız su taşıyan sistemlere yönelik ileri araştırmaların ne kadar ilerlediğini göstermek için nelerin başarılabileceğinin bir göstergesi olarak verilmektedir.

1. Maritime Robotics

Maritime Robotics, havadan ve su altında taşınabilir otonom araçlar üreten Norveçli bir şirkettir. Bu el sanatını daha ayrıntılı incelemek için Norveç tech firması Kongsberg ile bir araya geldi. Bu Norveç hükümetinin, şirket merkezli Trondheim sularındaki resmi bir test bölgesi için şimdi izin aldığı bir konsorsiyumun bir parçası.

2. Liquid Robotics

 

 

3. Autonaut

 

4. Yunzhou Tech

 

5. ASV Global

 

6. Sea Machines

7. Modus

Modus, North East England’da sistem entegrasyonu ve ilk kez piyasada bulunan hibrid insansız su altı araçlardaki denizaltı endüstrilerinden birinin denenmesini tamamlayan bir şirkettir. Şirket üç yıl boyunca Saab Dynamics ile birlikte çalışarak gelişmiş sensör taşıma kapasitesi paketleri ve işletme metodolojileri geliştirdi. Otomasyon göstermekte olan bu örneklerin çoğunda olduğu gibi Modus AUV, petrol ve gaz, ara bağlayıcılar ve denizaşırı yenilenebilir alanlarda anket ve inceleme projelerinde kullanılacaktır ve savunma sektörlerinde bir dizi uygulama da sunmaktadır. Şirket, AUV’yi denizaltı endüstrisi için bir oyun değişimi olarak görüyor.

8. Sea Drone Pro

Sea Drone adından da anlaşılacağı gibi hassas hareket kontrolü ve yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olsa da, uzaktan kumandalı bir denizanası gibi gözüküyor.

9. Eelume

 

10. Automated Ships Ltd

Burada gösterilenlerin örneklerin aksine Hronn yok, ancak yakında çıkacak. Hronn, inşa edildiğinde en büyük insansız deniz aracı olacak. Geçen yıl Automated Ships, gemileri inşa etmek için Kongsberg ile Norveç’te bir mutabakat anlaşması imzaladı. Kurulduktan sonra şirketler, deniz denemelerinin Trondheim’da yeni belirlenen otomatik testaj yatağında gerçekleşmesini bekliyorlar.


Kaynak: Fathom-News, Görsel: Fathom-News, Video: Youtube