ARGE

Marpol 73/78 ve ColRegs 1972 Artık Türkçe Olarak Google Play’de

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Lisesi Denizcilik Bölümü Güverte Dalı öğrencileri, teknolojinin hızla geliştiği bu dünyada denizcilik sektörü içindeki kıstılı kaynakları da göz önünde bulundurarak, bizlere hem ColRegs 1972 hem de Marpol 73/78’i Türkçe olarak sundu.


Genç güverte öğrencilerinin türkçeye çevirerek yayınladığı Colregs 1972 ve Marpol 73/78 artık Türk denizcilerin de bilgiye rahatlıkla ulaşıp anlayabilmesi adına önemli bir adımdır. Her iki uygulama da Google Play’den indirilebilir.

Denizde Çatışma Önleme Tüzüğü olan ColRegs 1972 artık Google Play’de Türkçe

ColRegs 1972 Türkçe 13.01.2017 tarihinde Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Lisesi Denizcilik Bölümü Güverte Dalı öğrencileri tarafından yapılan Colregs 72 programının Türkçe’ye çevrilmiştir. Bu yapılan geliştirme ile Türkçe çevirisi ile yerli denizcilerin rahatlıkla kullanacağı bir program haline gelmiştir. Anlatımlı görsellerle destekli ve zengin içeriği ile denizcilik bilgisine rahatça ulaşabilirsiniz.

ColReg, gemilerin trafik geçişleri ile ilgili düzenleyici kural ve tanımlamalar içerir. Genel olarak gemilerin denizde (liman ya da okyanus) karşılaşmaları durumunda uygulamaları gereken kurallardan oluşmaktadır.

Marpol 73/78 artık Türkçe!

Marpol 73/78Denizcilik sektörü ile teknolojiyi birleştiren genç güverte öğrencileri tarafından türkçeye çevrilerek Türk denizcilerin rahatlıkla ulaşabileceği ve anlayabileceği hale getirilen Marpol 73/78 artık Google Play’de ücretsiz.

1973 yılında imzalanan 1978 yılında değiştirilen Denizlerin Gemilerden Kirlenmesini Önleme Uluslararası Sözleşmesi. İngilizce Marine Pollution teriminden türetilmiştir. Kısaca Marpol 73/78 olarak ifade edilir. Sözleşme kirliliği önleme, atıkların nasıl saklanacağı ve bertaraf edileceği hakkında kurallardan oluşur.

Her iki uygulamada Google Play’den indirilebilir. Uygulamalar ile ilgili her türlü şikayet, öneri ve sorularınız için bu başarılı öğrencilere turkiyedenizcilik@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Lisesi, Görsel: Google Play