Teknoloji ve Denizcilik

Blog

Deniz Taşımacılığını Değiştiren Dijital Tsunami

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Teknolojideki gelişmeler artık deniz taşımacılığını değiştiriyor. CMA CGM, Maersk ve ZIM’in Alibaba ile stratejik ortaklığı var. Amazon da nakliye firmalarına potansiyel bir tehdit oluşturan liner firmalara yaklaşıyor.


DNV GL, Microsoft ile birlikte çalışırken, Radio Holland’ın Cisco ile yeni bir ortaklığı var ve İsveç telekomünikasyon altyapısı devi Ericsson, Inmarsat, Pole Star ve diğerleri ile anlaşmalar imzaladı. Ericsson, nakliye hatları için bir altyapı hizmeti sunmak için deniz taşımacılığını lider konuma getirenlerden biri olan AP Moller Maersk ve U-Ming ile anlaşma imzaladı. Bunlar, ana bilgi teknolojileri firmalarının nakliye alanında bir potansiyel gördüğünün güçlü işaretleridir.

Deniz Taşımacılığını Değiştiren Dijital Tsunami Pierre Nanterme

Pierre Nanterme

Transas gibi şirketler, simülatör uzmanları, motor yapımcısı, servislerini genişletiyor ve artık nakliye firmalarının geleceğini bütünsel bir ortamda görüyorlar. Geleceği, işlemsel değil, değer temelinde yatan bir ortam. Gördükleri şey, Apple’ın bize anlattığı zamana kadar ihtiyacımız olduğunu hiç bilemediğimiz, vazgeçilmez bir hayat aracı olan, akıllı bir telefonda bulur gibi, gelecekteki bir nakliye bağlantısı. Accenture İcra Kurulu Başkanı Pierre Nanterme, geçen yıl Dünya Ekonomik Forumu için bir makalede yazdı.

“Dijital karışıklık bugün CEO’larla olan görüşmelerin tam kalbinde. Hiç şaşırtıcı değil, çünkü herhangi birimizin karşılaştığı en büyük tehdit ve fırsatları sunuyor. Sonuçları değerlendirirken, Fortune 500’deki şirketlerin adlarının sadece yarısından fazlasının 2000 yılından bu yana kaybolmasının başlıca nedeni olduğu yeni dijital iş modellerinin gerçeğini göz önünde bulundurun .”

Pierre Nanterme, Accenture İcra Kurulu Sorumlusu

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, deniz taşımacılığını, günümüzden önemli ölçüde farklı olan bir endüstriyi gören fütüristlerin kehanetinden kurtulmuş değil. Kendi kendilerine hak iddia eden kristal topları seyircilere anlatan alaycı düşünceler ne olursa olsun, düşüncelerini destekleyen bazı açık gerçekler vardır.

Perakende ve diğer hizmet sektörlerinde Airbnb ve Uber gibi tanınmış örnekler bazı sorunlar yarattı. Tesla ve Google elektrikli otonom araçlarda liderlik yaparken, Elon Musk da önümüzdeki dönemde düşünülemez olanları hayata geçirmeye başladı.

Gemi işletmecileri müşterilerinin iş zihniyetinin giderek artan bir parçası olarak dijital dönüşüme sahip olması, deniz taşımacılığını geliştirecek önemli parçalardan biri olacaktır. Artık Xeneta ve Clearmetal gibi çevrimiçi platformlar, nakliyecilere hizmet sunarak bu müşterilere güç veriyor.

Birçok uzmana göre, bankalar, borsalar ve brokerlar gibi mali kuruluşlar, yeni bir tür dijital muhasebeci olan blok zincirin büyük bir etki yarattığını düşünüyorlar.

Marco Ryan

Marco Ryan

Wärtsilä’nın Dijital Sorumlusu ve Genel Müdür Yardımcısı Marco Ryan, şirket yönetim kurulunda yer almaktadır.

Helsinki listesinde yer alan Wärtsilä kendini yeniden tanımlamak için bastıran bir OEM’dir. Son yıllarda, iki zamanlı motor işlerini satarak, SAM Electronics’i satın alarak ve daha fazla dijital hizmete yönelterek, ağır endüstriyel bir şirket olma imajını bıraktı.

Bu değişikliği sağlamak için, sektördeki yönetim kurulu düzeyindeki dijital yetkililerinden biri bu dijital zihnin, kendi nakliye için yeni hizmetlerini geliştirirken kendi organizasyonu boyunca olması gerektiğini kabul etti.

Ryan, Fathom-News ile olan röportajında müşterilerin daha modüler ve esnek olan daha iyi, entegre, güvenilir ve öngörülebilir ürünleri istediğini belirtiyor. Bununla birlikte, veri, analitik ve dijital hizmetler üzerinde yoğunlaşan bir zihin seti talep ediyor.

Inmarsat deniz sorumlusu Ronald Spithout, Birleşik Krallık’ta listelenen uydu sağlayıcılarına App modeli ile Global Xpress servisini kullanmanın sırrını, denizdeki uydu geniş bantlarını daha kesintisiz hale getirmeye itti.

Frank Coles, Transas CEO’su

Frank Coles

Frank Coles, CEO, Transas

Transas’ın üç ana müşteri grubu var: gemi sahipleri ve navigasyon araçlarına ihtiyaç duyan operatörler ve filo yönetimi araçları, gözetim ve iletişim araçlarına ihtiyaç duyan bölgesel ve ulusal gemi trafiği yöneticileri ve en son ekipmanı temsil eden simülatörler gerektiren akademiler.

Transas genel müdürü Frank Coles, bu üç alanın THESIS (Transas Uyumlaştırılmış Ekosistem Entegre Çözümler) kapsamında birbirine bağlı olduğunu görüyor ve şu anda şirket şampiyonasını sürdürüyor.


Peki neden nakliye değişiyor? Neden bazı köşeleri tehdit eden yıkıcı başlangıçlar ve fikirler üzerine dönüşüm arıyor?

Bir dereceye kadar bu cevap basit: Verimlilik yaratmak için gösterilen böyle bir değişiklik zaten başka yerlerde yapılmış ve nakliye maliyetleri düşürmek için mücadele eden bir endüstride birçok kişinin daha önce hiç görmediği yeni fikirler için bir iştah var. Çevresel düzenleyici zorunluluklar da bunun bir parçasıdır; veri analizi, performansı artırmak ve nispeten düşük yatırım ile işletme maliyetini düşürebilir.

Hazırlık ve farkındalık

Bir efsaneye konuşan bir yöneticiden alıntı yapmak için dijital değişim bir tsunami gibidir. Gemi sahipleri, çok düşük su ile değişimin acele etmesinin uyarı işaretleri arasındaki farkı tanımalıdır.

Bazı şirketler hazır olacak ve bu dalgada sörf yapacak, diğerleri o kadar şanslı olmayacak.

Denizciliğin dijital dönüşümün zorluklarıyla yüzleşmesinin en açık açıklamalarından biri, Eylül 2016’da yayınlanan PriceWaterhouseCoopers raporunun ilerisinde bulunabilir. Alman denizcilik şirketlerinde 104 karar verenin gelecekle ilgili görüşleri üzerine yapılan bir ankete dayanarak, Yazar Claus Brandt şunları yazdı:

“Son yıllarda değişen değer zincirleri, deniz taşımacılığı şirketlerinin lojistik endüstrisi için servis sağlayıcılara dönüşmesine neden oldu. Bu nedenle araştırmanız gerekiyor. “

Konteyner gemisi operatörleri ile nakliye firmaları veya yük sahipleri arasındaki yakın bağlantı göz önüne alındığında, bu, dijital ticaret ile şimdiye kadar tutucu olan gemi sahibi toplulukları arasında doğrudan bir bağlantıyı temsil eder. Buna Accenture’nin patronu Pierre Nanterme’den gelen yorumları ve nakliye müşterilerinin dijital zorunluluklarına nasıl tepki verdiğini gösteren bir resim de görülebilir.


Kaynak: Fathom-News, Görsel: Fathom-News