Eğitim

Konteyner Gemileri Tasarımı ve İşletilmesi

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Konteyner gemileri “küresel ekonominin atölyeleri” olarak tanımlanmıştır. Son on yılda dünya ticaretindeki artış ve gemi işletmecisinin ölçek ekonomisi arayışı konteyner gemilerinin büyüklüğünde büyük bir artışa neden oldu.


Mevcut aşırı kapasite ve 2008-09 finansal krizlerindeki yavaş ve düzensiz iyileşme, küresel konteyner nakliye navlun oranlarının düşmesine neden oldu. Bu da konteyner gemileri için olumsuz bir dönem olumsuz şartlar oluşturmuştu.

Konteyner Gemileri Tasarımı ve İşletilmesi

@pranavsharma47

Daha büyük konteyner gemileri için yarış bitti mi?

Ultra Büyük Konteyner Gemileri (ULCS) inşa etmekten potansiyel tasarruf fazla görülebilir. En yeni gemilerin maliyet tasarruflarının yaklaşık % 60’ının ölçekten değil, daha düşük hizmet hızları ve daha verimli motorlarla ilişkili olduğu hesaplanmıştır. Bu mega gemiler, liman altyapısı üzerinde önemli maliyetler yükleyebilir; kranaj, rıhtımlar, tarama, liman yolu ve demiryolu trafiğini etkileyebilir ve bu da potansiyel maliyet tasarruflarından daha ağır basabilir. Bu mega gemilerin kazanma gücü de esasen dolup taşıdıkları ölçüde bağlıdır.

Bu yeni mega konteyner gemilerinin konuşlandırılması, 8.000 – 10.000 TEU aralığındaki çok genç damarların, yine daha küçük damarların yerini alabilecekleri ikinci ve üçüncü ticaret yolları ticaretine geçişi ile basamaklı bir etkiye neden oluyor. Panama Kanalı’nın genişlemesi ile birlikte eski Panamax konteyner gemisi (kirişlerin sayısı 32.3m’den az) devre dışı bırakılacak mı? Bu değişiklikler aynı zamanda, sığ taslak, dar nehir limanları, buz koşulları veya Emisyon Kontrol Bölgeleri (ECAs) dahil olmak üzere, belirli ticaret yolları için özelleştirilmiş farklı daha yakıt tüketen türdeki besleyici gemilere ihtiyaç yaratmaktadır.

Konferans İçeriği – 5 Nisan 2017 Londra

Gemi sahibi, gemi yapımcısı ve tasarımcı için sorun, gemilerin çalışma ömrü boyunca esneklik ve performans sunacak optimum tasarımlar oluşturmaktır. RINA, konteyner gemilerinin tasarımı ve işletilmesi ile ilgili tüm konularla ilgili bildirileri davet eder. Kayıt için RINA’nın web sayfasından iletişim kurabilirsiniz.

  • Tasarımlar bir dizi operasyonel koşul üzerinden rekabetçi performans elde eder
  • Mevcut gemilerdeki konteynır kapasitesinin arttırılması boyutlar
  • Değişken konteyner yükleme koşullarıyla başa çıkabilecek gemiler
  • Yenilikçi besleyici konteyner gemi tasarımları
  • Konteyner istiflenmesi, yüklemeler ve elleçleme
  • Gövde ve tahrik performansı
  • Yapısal yükler ve tasarım
  • Tekne sağlam ve hasar istikrarı

Kaynak: RINA, Görsel: Denizci Kulübü @pranavsharma47