Eğitim

Rüzgar Santralı Destek Gemisi Tasarım ve İnşaatı 2017

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Gemi operatörleri, açık deniz rüzgar sektörünün değişen talebini karşılamak için Rüzgar Santralı Destek Gemisi (WFSV) tasarımlarına yelken açmıştır.


Rüzgar Santralı Destek Gemisi ile gemilerin artık daha iyi deniz tutma ve daha fazla taşıma kapasitesine sahip olacağına inanılmaktadır. Rüzgar çiftlikleri büyüdükçe ve olgunlaştıkça, bakım yönetimi daha büyük bir rol oynamakta ve gemilerin operasyonel profilini değiştirmektedir. Teknisyenlerin rüzgar çiftliklerinde daha uzun süre istasyonda kalmaları daha ekonomik ve güvenli hale geliyor. Artık bir türbini hızlandıran ve geri yükleyen gemiler değil, ancak limana dönerken süreci tekrar etmeden önce bir kaç saat duraksama ile çok sayıda durak yapıyorlar. Bunların hepsi teknenin gücüne farklı talep setleri koyuyor.

Rüzgar Santralı Destek Gemisi Tasarım ve İnşaatı 2017

Instagram: @fratdd

İnsan-Sistem Entegrasyonu tasarımda önem kazanmaya devam ediyor ve navigasyon kontrollerine özellikle dikkat ederek kabin ve tekerlekli ev ergonomisi üzerinde daha fazla araştırma yapılmaktadır. Uzun süreler boyunca ve daha yüksek denize çıkmak isteyen teknisyenler için konfor ve tesisler için beklenen standartlar da artıyor. Kıyı ve türbin ile gemi ve türbin arasındaki mürettebatın ve teknisyenlerin güvenli bir şekilde taşınması kritik meselesidir.

Açık deniz rüzgar çiftliği destek gemileri son 10 yılda en dinamik denizcilik inşaat ve işletme sektörlerinden biridir. Şu anda Avrupa pazarında yaklaşık 400 gemi faaliyetinde olduğuna inanılıyor. Avrupa, Asya ve ABD’de yeni siteler geliştirildiğinde denizde rüzgar santralleri genişlemeye devam ettiği için arz ve servis gemileri giderek arz edilmektedir. Pazar gelişmeye ve olgunlaşmaya devam ederken, RINA yeni standartların, yeni düzenlemelerin ve endüstri içinde yapılan yeni gelişmelerin etkisini araştırmak için konuyla ilgileniyor.

RINA tasarımcıları, operatörleri, araştırmacılar ve inşaatçıları aşağıdaki konulara üzerine İnsan-Sistem Entegrasyonukonferansa davet eder. Katılım ücretleri için RINA’nın web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • Gemi tasarımı; Gövde, genel düzenleme, iç mekan, vb yenilikçi özellikler dahil olmak üzere
  • Sınıflandırma ve yasal gereklilikler – yeni kural ve düzenlemelerin etkisi
  • Güçlendirme ve tahrik; Tüm elektrikli ve hibrid elektrikli tahrik, sistem yerleşimi ve yakıt tasarrufu
  • Deniz tutma ve manevra – iticiler, dinamik konumlandırma, denemeler ve değerlendirme
  • Personel ve yüklerin aktarma donatımı
  • Operasyonel yönler; Navigasyon, iletişim, güvenlik, operasyonel güvenilirlik ve verimlilik
  • Ekip güvenliği ve konfor Yorgunluk, sağlık ve güvenlik, eğitim, ‘yürüyelim’ sistemleri

Kaynak: RINA, Görsel: Denizci Kulübü @fratdd