@CAPTAINYK

Blog

Bir Denizcinin Yaşamı – Kaptan captainyk

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Gemideki görevim 3. kaptan.


Gemideki görevim 3. kaptan ve yaklaşık 3 yıl önce kadar bir limandan yüklemiş olduğunuz amonyum nitrat yükünü tahliye etmek üzere, tahliye limanına giderken gündüz vardiyamda köprü üstünde dolanırken, gemicinin ambar platformuna girdiğini gördüm. Bu tarz yüklerde platformların kaporta kapıları hep kapalı olur ve içeride muhakkak yükün zehirli gazı birikmiş olur. Bir müddet gözlem yaptım fakat gemici uzun zaman içeriden çıkmadı, bir aksilik olduğu aşikardı.

Denizde olmak, denizci olmak dikkat gerektiren bir meslektir.

Bir Denizcinin Yaşamı - Kaptan captainyk

Instagram: @captainyk

Hemen koşarak revirden oksijen tüpünü alarak oraya vardım. İçeri baktığımda tahmin ettiğim gibi gemici baygın yerde yatıyordu. Hemen dışarı çıkararak maskeyi takıp, oksijen terapisi görmesini sağladım. Diğer yandan nabzını kontrol ettim, çok dengesiz atıyordu ama yine de yaşıyordu. Bir süre sonra gemicinin nabzı düzeldi ve kendine geldi. Tesadüf belki bilmiyorum ama ben vardiyamda gezinmiyor olsaydım, o gemiciyi platforma girerken görmeyecektim. Belki de orada ölecekti, kim bilebilir.

Denizde olmak, denizci olmak dikkat gerektiren bir meslektir. Ufak bir not; kapalı mahallere girerken havalandırmadan girilmemesi gerektiğinin bir örneğini de görmüş olduk.


Kaynak: Denizci Kulübü @captainyk, Görsel: Denizci Kulübü @captainyk